Római kori szarkofágot tártak fel Óbudán, a Raktár utcában egy beruházást megelőző ásatások során az Aquincumi Múzeum archeológusai Anderkó Krisztián ásatásvezető régész irányításával: a lelet az elsődleges vizsgálatok szerint a 4. századból származik.
"A régészeti védelem alatt álló területen az építkezéssel járó földmunkák a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) határozata alapján csak a megelőző feltárás elvégzése után kezdődhettek meg" - tájékoztatta az Aquincumi Múzeum az MTI-t.Mivel az építési telek az aquincumi katonaváros területén helyezkedik el, ezért elsősorban római épületekre, illetve a közelben lévő késő római temetőkápolna (cella trichora) miatt sírok előbukkanására lehetett számítani.
A júniusban megkezdett ásatások során a tervezett épület alapozási árkainak területén volt lehetőség régészeti kutatatásra. A terület északi felének közepén egy melléklet nélküli, római kori gyermekcsontváz került elő, a Raktár utcával párhuzamosan húzott árok keleti végében pedig egy római kori szarkofág feküdt.
A szarkofág háztetőt formázó fedele egy újkori alapozás miatt kettétört, és egy darabja hiányzott. A 2,2 méterszer 1 méter méretű alsó rész egyik oldalán hullámvonallal díszített mezőt faragtak ki két, a síkból előreugró panel közé, ezen azonban felirat nem volt. A szarkofágon kívül legalább három csontváz maradványai hevertek teljesen összekeveredve. Mivel maga a szarkofág üres volt, ezért a csontok feltehetőleg a temetkezés kifosztása során a sírládából lettek kiszórva.
A szarkofágot egy daru segítségével kiemelték, és beszállították a múzeumba.
Részletesen a feltárásról a Budapesti Történeti Múzeum honlapján olvasható.
Forrás: MTI