A modern biológia tudománya alternatívát kínál a klónozásra, hogy megmentsük a kihalófélben lévő állatokat.
Az északi fehér orrszarvú az egyik legveszélyeztetettebb állatfaj a Földön, míg a drill – egy nyugat-afrikai majomfajta – lakhelyének csökkenése és a vadászat miatt került a kihalás szélére. Az őssejt kutatásnak köszönhetően ezek az állatok is megmenthetők a kihalástól.A legújabb kutatások bíztató eredményt mutatnak. A módszer lényege, hogy őssejteket spermává, illetve petesejtté alakítják és egy, a veszélyeztetett fajhoz közelálló „béranyába” ültetik őket.
Az őssejtek úgynevezett „Pluripotens” sejtek, mely azt jelenti, hogy képesek átalakulni szinte bármilyen sejtté, legyen ez ideg, szívizom, vagy éppen egy spermium.
Az őssejteket a bőrsejtek újraprogramozásával készítik, melyek ezután átalakíthatók a szaporodáshoz szükséges összetevőkké.
A módszer egy sokkal jobb alternatívát kínál a klónozásra, hiszen míg ez utóbbi egy meglévő egyed lemásolását jelenti, az előbbi felhasználásával megőrizhető a fajok diverzitása – külön apa, külön anya.
A kutatók azért választották ezt a két fajt a kísérletre, mert a fehér orrszarvúból valószínűleg már csak hét fogságban tartott példány létezik, míg a drill – főemlős mivoltának köszönhetően – nagyobb eséllyel produkál bíztató eredményt.
Forrás: BBC