A modern emberek őrizhetnek néhány gént a Neander-völgyiektől, azonban egy új kutatás azt sugallja, hogy a két faj közötti utódnemzés nagy valószínűséggel igen ritka esemény volt.
Ehhez potenciális interakciókat szimuláltak, azt követően, hogy őseink 50 ezer évvel ezelőtt Afrikából elkezdtek benyomulni a Neander-völgyiek territóriumára. A modellt aztán a modern francia és kínai alanyoknál megfigyelt Neander-völgyi DNS-re alkalmazták.
Az adatokon és a modell alapján a kutatók felfedezték, hogy az intim érintkezés sikerének aránya a forgatókönyvek nagy részében kevesebb, mint 2 százalék volt. Feltételezve, a két ág mintegy 10 ezer éven át volt egymással interakcióban, ez azt jelenti, hogy a sikeres utódnemzés átlagosan 23 - 50 évente csak egyszer mehetett végbe.
A kutatók azt sugallják, vagy a fajok közötti keveredés számított tabunak, vagy pedig a hibrid utódnak voltak gondjai a túléléssel. A vizsgálat a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban jelent meg.
A vizsgálat szerzői szerint „az ember-Neander-völgyi hibrid rossz állóképessége, a fajok közötti keveredés igen erős kerülése vagy ezek kombinációja rendkívül erős korlátokat szabhatott a két faj közötti génáramlásnak.”
Az emberi genom kettő-négy százaléka kapcsolható a kihalt Neander-völgyihez és más ősi rokonokhoz. A Neander-völgyiek Európa, Közép-Ázsia és a Közel-Kelet bizonyos területein éltek 300 ezer éven át. Azonban minden őket érintő bizonyíték 40 ezer évvel ezelőtt eltűnt. Ezen időszakról ismert utolsó menedékük Gibraltár volt.
Máig vita tárgyát képezi, miért haltak ki, mivel egy ideig a modern emberek mellett éltek. Francia kutatók augusztusban a Science-ben tették közzé tanulmányukat, mely azt sugallta, hogy a modern emberek versenyképes immunrendszeri előnyhöz jutottak az ősemberekkel történő érintkezésből. A kutatóknak azonban még mindig nincs olyan bizonyítékuk, mely feltárná ezen szexuális érintkezések - erőszakos vagy megegyezésen alapuló - természetét.
A korábbi tanulmányok azt is sugallták, hogy a Neander-völgyieket a modern emberek szorították ki, és az utolsó csapást talán a zord, hideg idő jelentette számukra.
Forrás: Hirado.hu