Most, hogy beköszöntött az ősz, vége a nagy nyári szappanopera-éhségnek, barátaink visszatértek a képernyőre.
Egykoron egy ország izgult azon, vajon tönkremegy-e Magenheim doktor és házassága, mi történik Almával, vagy hogyan alakul Julcsika élete. Aztán jött a Szép család, őket követték a Berényik meg a Csillagvirág Klinika dolgozói.Aztán a Szomszédokat elsöpörte a Família Kft., jött a Xénia láz, megjelentek a napi sorozatok, a német koncepció alapján forgatott Barátok közt, majd a Jóban, Rosszban.
Aztán itt termett a neten futó Csalfa karma, és márciustól izgulhatunk, mi történik a Marslakók háza táján.
A Szomszédokon egy generáció nőtt fel, hétről hétre követtük, mi történik Gazdagréten. Az alaptörténet szerint három család életébe leshettek bele a nézők a fél órás epizódok során. 1987-ben eredetileg csak hat epizódra kapott megrendelést Horváth Ádám rendező, végül a 331. rész után ért véget a teleregény, amelyet Miskolczi Miklós, Polgár András, Horváth Ádám, Szabó György, Zimre Péter, és R. Székely Julianna írt. A sorozat egészen 1999-ig futott, 2010-ben pedig megismételték. 2005-ben egy furcsa kísérlet jegyében szövegbuborékokat illesztettek a szerepelőkhöz, és KSH adatokkal bombázták a nézőket, egészen addig, míg Horváth Ádám rendező le nem tiltatta a vetítést.
A film egyes jeleneteit, szövegeit a mai napig emlegetik, Kulka Jánosnak pedig sokáig kellett küzdenie, hogy ne Magenheim doktorként tekintsenek rá. Az amerikai mintára időnként akciókkal operáló sorozat a napi politikai helyzetet is boncolgatta, persze túl mélyen nem mentek bele a rendszer abszurditásának taglalásába. A nyugdíjasok helyzete már akkor sem volt rózsás, és szegény tanárok is szenvedtek az alacsony fizetéstől - ezek visszatérő témái voltak az epizódoknak.
2010 januárjában a Tűzraktérben Szomszédok-partit rendeztek, olyan relikviákat mutattak be, mint a kazettás JVC magnó vagy Magenheim doki sztetoszkópos vérnyomásmérője.
A Família Kft. műfaját tekintve nem szappanopera, hanem sitcom, ennek ellenére felkerült a listába. A pilotot 1991-ben mutatták be, a premier jól sikerült, nyolc évig vetítették a Rozgonyi Ádám és Szurdi Miklós jegyezte családi komédiát.
A Szép család élete zárt térben zajlott, a helyszín a nyolcvanas-kilencvenes évek középosztálybeli lakását idézte, megspékelve egy éjjel-nappali üzlettel. Esztergályos Cecília mint családanya, Ádám Tamás mint családfő jeleskedett. Nem lehet elfelejteni Xantus Barbarát sem, és Kárász Zénót, aki pont a napokban tért vissza - egy másik sorozatba.
A mára már filmrendezőként és producerként dolgozó Spáh ikrek szemünk előtt nőttek fel, pont úgy mint Ábel Anita a Szomszédokban. Csak az alávágott nevetést tudnánk elfeledni, csak azt.
Beköszöntött a kereskedelmi tévék kora, így nem volt kérdés, hogy nálunk is megjelennek a nyugati világban annyira elterjedt szappanoperának nevezett napi sorozatok. A volt traktorgyárban kialakított stúdióban, német mintára készült a Barátok közt, Kalamár Tamás producer vezetésével. Akkoriban még nem nagyon tudták a magyar filmesek, hogyan is készül az ilyesmi, így a Grundy UFA német szakemberei irányítottak. Pontosan kidolgozott részletek, színekkel megjelölt forgatókönyvek, pedáns német rend lengte be a Késmárk utcát.
Azóta a stáb már a budatétényi Camponában nyomja, onnan ugranak át a kispesti Kós Károly térre leforgatni a külső jeleneteket. A szereplők jöttek-mentek, a forgatókönyvírók pedig beleírták a történetbe a hazai celebvilág több szereplőjét is. Feltűnt már Kovács István Kokó, Gyurta Dani, Kótai Mihály, Dukai Regina, és Lola is a filmvásznon, és persze Kalamár Tamás kedvenc kutyája is állandó szereplő. A sorozat annyira népszerű – idáig több mint 5800 rész ment le- hogy egy időben újságot is kiadtak Barátok Közt magazin címmel.
A sorozatszereplők egy része azóta más vizekre evezett, Kinizsi Ottó például az első magyar websorozat rendezője lett, de jönnek helyettük mindig újak, hisz az ország anyukáinak egy része erre tálalja a vacsorát, kivéve ha apa BL meccset néz éppen a Sporton. Óvónénik tudnának mesélni arról, mi jön le a 3-6 éves korosztálynak a történetből - de hát ilyen a tévés kultúra.
A Barátok közt ellenfelének szánt sorozat, a Jóban, Rosszban 2005-ben robbant be a magyar háztartásokba. A Csillagvirág klinika, valamint Csillagkút lakóiról szóló történet ugyan a jelenlegi programstruktúra szerint 50 perccel megelőzi vetélytársát, de nézettségben eddig nem sikerült tartósan lenyomnia a nagytestvért, bár Gesztesit és Liptait is bevetette a csatorna. A legújabb hírek szerint talán-talán Ulmann Mónika kerül Liptai helyére, legalábbis hosszabb távra tervez vele a műsor, ami azért is érdekes, mert néhány évvel korábban ő még a konkurenciánál szerepelt.
Jó szappanoperához méltóan gyilkosságokon, titokzatos szerelmeken és haláleseteken izgulhat a nép - de vajon hány iskoláslány tárgyalja ki a tegnapi rész történéseit a nagyszünetben?
A legtöbben csak a botrányra és Szulák Andreára emlékezünk, na meg a Xénialázas álüdítőre, vagy van, aki még erre sem.
A Haldor-01 űrhajó legénysége Dexter parancsnok és Sziniszter kivételével elesett a galaktikus csatában. Orsit, Jucit, Csillát, Patrikot, Ákost és Jocót elrabolják Budapestről - velük pótolják a hajó legénységét.
Részletesebben: Jocó és Patrik egy játékteremből kerül a hajóra a videojátékon keresztül, melyben ők - egyelőre - egyszerű játékosokként vívják a kozmikus ütközetet a drakvúfok ellen. Az átsugárzási műveletet titokban Xénia dadája, Polla hajtja végre egy idős nő alakját öltve (Dexterék tudta nélkül).
A második műveletet Dexterék végzik: miután a Haldor-01 a Föld vonzáskörébe került (és energia hiányában nem tudja elhagyni az orbitális pályát), kihasználják az alkalmat és meggyőződnek a bolygót lakó emberek használhatóságáról. Véletlenszerű választásuk éppen a négy iskolásra (Juci, Ákos, Orsi és Csilla) esett. Ők ezalatt éppen egy garázsban tartózkodnak, így a helyiséggel együtt transzportálják át őket.
A földi gyerekek a hosszú küldetés alatt iskolában szerzett tudásukkal (matematika, fizika, kémia, és biológia) segítik a két földönkívüli űrgammát.
A sorozatot (nem is igazi szappanopera, de nem lehetett kihagyni) 1995-1998 között vetítette a Magyar Televízió. Eckhardt Balázs és Kozma Péter rendezték, a producer pedig Czégé Zsuzsa volt, aki később távozott az országból.
A sorozat sikerét felkarolva jött létre 1996-ban a 76.000 tagot számláló Xénia láz Egyesület, melyet Czégé Zsuzsa és Schmuck Andor vezetett. A sikerszériának 1998-ban lett vége, pedig még IQ energiaitalt is piacra dobtak a producerek, mely miatt a versenyhivatal jelentős büntetést szabott ki. Az egyébként tejsavóból készült lötty pedig biztos egészségesebb volt, mint koffeines társai. Az üzlet és az Egyesület elbukott, kicsit vizsgálták őket, de hosszú távú következménye nem lett a dolognak.
Küldeném mindenkinek aki szereti: