Elégedett lehet a Belvedere Galéria a szombati művészeti árverés eredményével. Negyvenszer regisztrálhattak egymillió forint feletti leütést, és kétszer nyolc számjegyű összegen koppant a kalapács. A néhány százezer forintról indított tételek többnyire kikiáltási ár fölött végeztek. Mindemellett a 204 tétel egyharmada visszamaradt.
A főműveket tartalmazó rangos anyag megmozgatta a gyűjtőket. Verseny folyt a festői életművek kiemelkedő darabjaiért, az ismeretlenségből felbukkant művekért. Czigány Dezső Nő fasorban című 1909–10 közé datált vásznát legutóbb a Nyolcak centenáriumi kiállítás fő darabjaként láthatta a közönség Pécsett. Nem csoda, hogy többen harcba szálltak érte, és 8,5 millió forintról egészen 13 millióig licitálták. Czigány későbbi, 1934-es Dél-francia tájképe 5,5 millióról 7 millióig bírta. Évtizedekig lappangott Aba Novák Vilmos itáliai tanulmányútjának egyik pompás városképe, a nemrég felbukkant 1930-as temperát 10 millió forintért vitte el egy gyűjtő. Neós korszakában, 1908-ban, a Nyolcak művészcsoport tagjaként festette Tihanyi Lajos a Vasaló nő című olajképét, amiért most 9 millióig tartott a licit.Egymillió forinttal emelték meg 3,4 millióra Scheiber Hugó nagyvárosi korszakának jellegzetes darabját, az Énekesnő gitárral című gouache, pasztell munkát. Ilyen arányban ért el 3,8 millióra Barcsay Jenő 1930-as évekbeli Szentendrei háza temperája. Az itthon alig ismert Koczka András a kárpátaljai művészeti élet meghatározó egyénisége volt, egy pompás virágcsendélete 3,2 millióról indult, és 3,8 millión végzett.
Megvették Gulácsy Lajos mindkét grafikáját, egy finom itáliai tájat 3 millióért, és egy nőalak érzékeny, színes ceruzarajzát 750 ezer forintért. Rippl-Rónai József Lazarint és testvérét ábrázoló tintarajzát 350 ezer forintról 1,1 millióra, Márffy Ödön dekoratív akvarelljét 480 ezerről 900 ezerre juttatták. Az építészként elismert Molnár Farkas nagyszerű festő is volt. Itáliai mappájának egy lapja 1 millió forintért cserélt gazdát.
Forrás: MTI