Öt évvel ezelőtt szeptember 30-án hunyt el az erdélyi magyar irodalom kiválósága, Sütő András. Marosvásárhelyen temették el, halála évfordulóján végső nyughelye előtt emlékeznek rá.
Anyám könnyű álmot ígér, Csillag a máglyán, Káin és Ábel, Engedjétek hozzám jönni a szavakat, Advent a Hargitán – csak néhány cím azok közül, amelyeket a Kossuth-díjas írónak köszönhetünk. Sütő András író, elbeszélő, esszéista, drámaíró volt, mindemellett a nyolcvanas években az erdélyi magyarság emberi jogainak védelmében többször fordult nemzetközi fórumokhoz. Az 1970-ben megjelent, Anyám könnyű álmot ígér című nagysikerű regénye irányította rá az erdélyi és tágabb értelemben a kisebbségi magyar irodalmakra, s az irodalmon keresztül a kisebbségi magyarság sorsára a magyarországi olvasók figyelmét.A Kossuth-díjas író nyolcvanévesen 2006. szeptember 30-án, hosszan tartó betegség után, melanomában hunyt el Budapesten. Temetése október 7-én Marosvásárhelyen volt, a Vártemplom temetőjében a Bolyaiak mellett nyugszik.
Halálának ötödik évfordulóján 17 órai kezdettel nyughelyénél szervez megemlékezést a Sütő András Baráti Egyesület. Csegzi Sándor alpolgármester bevezető szavai után imával emlékezik Sütő Andrásra Ötvös József esperes; közreműködik a Gecse utcai templom kórusa Szatmári Ildikó vezényletével. Ezt követi majd a koszorúzás.
„Ha igyekezetemnek és álmatlan éjszakáim írott gyötrelmeinek csak oly zsenge nyoma, emléke maradt, bár mint friss havon a fölszálló madáré. Ez talán mentség arra, hogy kis ideig én is itt voltam. Itt éltem e földön veletek, sorstársaimmal együtt, egy térkép mögé kényszerült nagyfejedelemségben, amelyet oly sokszor jártunk be közösen az emberi igazság, méltányosság, a félelem és megaláztatás nélküli élet vágyának, az emlékezés örök jogának álomfogatán.” – írta Sütő saját magáról.