Egy, a hétvégén nyilvánosságra hozott kutatás kimutatta, hogy a brit sebészek 90 százaléka hallgat zenét az általuk végzett operáció alatt.
A válaszolók fele a pörgős rock zenét részesíti előnyben, 17 százalék a pop zenét, míg 11 százalék a klasszikus zenét kedveli. A plasztikai sebészek hallgatják a legtöbb zenét.A legtöbben azzal indokolják szokásukat, hogy harmonikus és nyugodt légkört teremt a zene számukra. Egy kicsit riasztó, hogy volt, aki úgy nyilatkozott, hogy a zene hallgatása segít neki abban, hogy ne fáradjon el idő előtt.
Az aneszteziológusok és a velük dolgozó csapat is jobban szeret zenével dolgozni, de nem minden esetben. Ha a sebész, aki kiválasztja a neki tetsző zenét, és ragaszkodik a Metallicához vagy a Meat Loaf-hoz, de az aktuálisan éppen velük dolgozó csapat nem, az konfliktushoz vezethet.
Kétszáz glasgowi kórházban dolgozó aneszteziológus 72 százaléka dolgozott olyan műtőben, ahol rendszeresen zene szólt, és 61 százalékuk érezte úgy, hogy segíti a munkáját. 26 százalékuk mondta, a zene csökkenti az éberséget, és rontja a kommunikációt, főleg abban az esetben, ha olyan zene szólt, melyet nem ismertek vagy kedveltek.
Rahul Parikh, egy San Francisco-i orvos rámutatott: a zene és a gyógyítás szoros kapcsolata már az ókori történelemben is felbukkan, Apollót a görög gyógyítás istenét gyakran lanttal a kezében ábrázolták.
Úgy tűnik, tényleg működik a zenés műtét, ezt egy korábbi felmérés is alátámasztja. 1994-ben egy tanulmányban ötven 31-61 év közötti sebészt vizsgáltak, akik a munkájuk közben zenét hallgattak a műtőben. Mérték a pulzusszámukat, a vérnyomásukat, a reakcióidejüket és a feladat pontos elvégzésének mértékét, miközben elsőként egy általuk választott tetszőleges számot hallgattak, majd egy a kutatást végzők által berakott zenére kellett dolgozniuk.
Nem meglepő az eredmény: sokkal hatékonyabb munkát végeztek az általuk kedvelt zene alatt.
Forrás: BBC