Gyermekek és lámák földi maradványait rejtő tömegsírt tártak fel Peruban, Huanchaquito közelében.
A nyolcszáz éves temetkezésben 42 gyermek-, valamint 76 állatcsontvázat találtak, utóbbiak a tevefélék (Camelidae) családjába tartoztak, vélhetően lámák lehettek – olvasható a National Geographic hírei között.A perui régészek szerint a csimu kultúra vallási szertartásának keretében áldozták fel a gyerekeket, akiket a lámáknak kellett elszállítaniuk a túlvilágra.
“A tömegsír érdekességét az adja, hogy mindössze egy kilométerre van az ősi csimu fővárostól, Chan Chantól. Ismereteink szerint ez a térség szolgált a fővárosi áldozatok és szertartások színhelyéül” – hangsúlyozta Oscar Gabriel Prieto ásatásvezető régész, hozzátéve, hogy a tömegsírban nyugvó áldozatokat az óceánnal kapcsolatos termékenységi szertartás keretében ajánlhatták fel az isteneknek.
“Peru északi partvidékén az óceán nagyon fontos szerepet játszik a földművelésben, mivel a víz hőmérséklete befolyásolja a csapadék mennyiségét” – magyarázta a régész.
A csimu (chimu) Peru északi sivatagos partszakaszán 1200-1460 között katonai társadalomban élt hódító nép volt. 1460-ban az egyre erősödő inka állam uralma alá hajtotta és beolvasztotta a csimu kultúrát.
Chan Chan, az egykori csimu birodalom fővárosa Trujillo mellett található. A X. században alapították, mintegy 28 négyzetkilométer kiterjedésű város volt, lakosainak számát 40-200 ezerre becsülik. A városban számos egyéb épület mellett 10 nagy, fallal körülvett, égetetlen téglából emelt épületegyüttes, úgynevezett ciudadela található. Ezeket a fellegvárakat az egymást követő uralkodók székhelyének tartják. Minden ciudadela királyi temetkezőhelyet, elit lakónegyedet, raktározási és újraelosztási célokat szolgáló épületeket, kerteket, valamint nagyméretű ciszternákat foglalt magában.
Forrás: MTI