5000 tanulót kiszolgáló interaktív laboratóriumot adtak át a Leövey Klára Gimnáziumban.
5000 tanuló használhatja a Leövey Klára Gimnáziumban a mai napon átadott, uniós támogatással megvalósuló, 21. századi technológiával felszerelt komplex laboratóriumot, melyben a fizika, kémia és biológia kísérletek és mérések korszerű és biztonságos körülmények között végezhetők. A 300 millió forint értékű fejlesztés fontos előrelépést jelent nemcsak Ferencváros, hanem a főváros természettudományos oktatásában is: segítséget nyújt a diákok hatékony felkészítésében, a jövő szakembereinek, tudósainak képzésében.Dr. Bácskai János, Ferencváros polgármestere a mai napon avatta fel a Leövey Klára Gimnáziumban kialakított korszerű laboratóriumot, amely az Európai Unió Szociális Alapjának támogatásából, a TÁMOP-3.1.3.-10/1-2010-0002 azonosítószámú, „Ferencváros a korszerű természettudományos oktatásért” című projekt keretében valósulhatott meg. A 300 millió forintos össztámogatottságú fejlesztés eredménye egy komplex, egyenként húsz-húsz fő befogadására alkalmas fizika-biológia és kémia-biológia laboratórium, melyek közül a fizika-biológia terem 36 fős befogadóképességével kisebb konferenciák megrendezésére is alkalmas. A laboratórium a Leövey Gimnázium mellett 12 általános és középiskola közel 5000 diákja és mintegy 50 pedagógus számára biztosít korszerű és egyben biztonságos körülményeket a természettudományos kísérletek elvégzésére. A projekt része a labor kialakításán, a termek legmodernebb kísérleti, mérési és informatikai eszközökkel való felszerelésén túl a laborban oktató pedagógusok, résztvevő szakemberek továbbképzése is.
„Hazánk az élen járók közé tartozik a természettudományokban: Nobel-díjas tudósaink, elismert kutatóink, szakembereink bizonyítják: a magyar természettudományos képzés világszínvonalú. A természettudományok területén olyan adottságokkal, tehetséggel rendelkezünk, amit minden rendelkezésre álló eszközzel támogatnunk kell. Ferencvárosban most, az interaktív laboratórium kialakításával fontos lépést tehetünk fiataljaink természettudományos műveltségének megalapozásáért, a későbbi szakemberek, ifjú tudósok képzéséért, a találmányok és szabadalmak megszületéséért.” – mondta el Dr. Bácskai János, Ferencváros polgármestere a labor átadásakor.
A „Ferencváros a korszerű természettudományos oktatásért” projekt legfontosabb célja a természettudományos ismeretek szemléletes, „tanulóbarát” átadása. „Laboratóriumunk lehetővé teszi a természettudományok művelésében, oktatásában Galilei által megfogalmazott elvek, az elmélet és a gyakorlat összekapcsolásának megvalósítását – a 21. század elvárásai szerint” – összegezte a laboratórium filozófiáját Bánhegyesi Zoltán, a Leövey Klára Gimnázium igazgatója.
A komplex laboratórium számos modern eszközzel segíti a természettudományos alapok elsajátítását. A legnagyobb újdonság az innovációs világbajnokságon öt aranyéremmel díjazott magyar találmány, a Leonar3Do eszközkészlet, mely a kémia kísérletek során alkalmas akár a bonyolult DNS molekula szerkezetének három dimenzióban való megjelenítésére, amely így a tanteremben térben látható, vagy virtuálisan bejárható. A biológia területén a rendelkezésre álló mikroszkópokkal sejttani, szövettani, mikrobiológiai, vagy akár molekuláris biológiai vizsgálatok, kutatások végezhetők, emellett ezerszeres nagyítású fénymikroszkópok is rendelkezésre állnak, amelyekkel már a baktériumok is jól megfigyelhetőek. A labor csaknem 400 anyagot számláló vegyszerkészletében szerepel például az igen drága NAD (ez az élő szervezetek energiatermelő folyamatainak fontos molekulája), vagy a ninhidrin is, amely ujjlenyomatok észlelésére is alkalmas. A tanulók mindegyike egy mini laptopba épített, mérőszondákkal felszerelt komplett laboratóriumot használhat mechanikai, elektromosságtani, mágnességgel kapcsolatos, fénytani, de akár kémiai és környezetvédelmi mérésekhez is. A természettudományos kísérletek szemléletes bemutatását pedig jelentős – többek között digitális táblákat, dokumentum-kamerákat magában foglaló –informatikai eszközpark segíti.
A IX. kerületi Leövey Klára Gimnáziumban kialakított természettudományi laboratóriumában nemcsak oktatási, hanem biztonsági, munkavédelmi szempontból is a lehető legkorszerűbb megoldásokat alkalmazták. A kémia laboratórium levegőjét a beépített nagyteljesítményű szellőztető berendezés szükség esetén akár 5 perc alatt teljesen kicseréli, az esetleges vegyi balesetek következményeit szemzuhanyok, illetve vész-zuhanyok minimalizálják. Minden diák munkaköpenyt, illetve – ha az aktuális kísérlethez szükséges – védőszemüveget, védőkesztyűt, védőmaszkot kap.