Ma 20 éve tette közzé Linus Torvalds a Linux operációs rendszer első hivatalos változatát. A hobbiprojektként indult megoldáson mára ezernél is több fejlesztő dolgozik, a kernel pedig 13 milliónál is több kódsort tartalmaz.
A Linux 1.0-ás változata 1994-ben jelent meg, és ugyanebben az évben indult útjára a SUSE Linux is, amelyet 2003-ban vásárolt fel a Novell. Egyes anekdoták szerint az ifjú Torvalds első jutalma az operációs rendszer megalkotásáért a hírnév mellett nem pénz volt, hanem virtuális sör, amit két, magukat az Oxford Beer Trolls néven emlegető fiatalember küldött a rendszer atyjának.Azóta rengeteg változás következett be: ma már a Linux, illetve a rá épülő megoldások rendkívül fontos szerepet játszanak a cégek, intézmények informatikai infrastruktúrájában, illetve mindennapi életében.
Napjainkban szinte minden vállalatnál és intézménynél megtalálható, főként a stabil és biztonságos működést követelő szerverek esetében alkalmazzák a szabad operációs rendszert. A követelményeket szem előtt tartva a Novell olyan Linux szerver rendszerek fejlesztését tűzte ki célul, amelyek bármilyen méretű szervezet igényeit kiszolgálják, nemzetközi hátterű gyártói támogatással rendelkeznek, illetve kis-, közép- és nagyvállalati környezetben is megbízhatóan üzemeltethetők.
A végfelhasználóknak – vagy miként a szakzsargon fogalmaz: desktop oldalon – is egyre népszerűbb a rendszer. A SUSE Linux Enterprise Desktop költséghatékony és vállalati környezetben kiválóan használható. Az innovatív, felhasználóbarát kezelőfelülettel rendelkező megoldás minden szükséges programcsomagot tartalmaz az alapvető irodai feladatok elvégzéséhez.
A számtalan disztribúció között a Novell-féle SUSE mellett külön kell megemlíteni az egyre népszerűbb Ubuntu operációs rendszert is, amelyik a játékok kivételével – felhasználóbarát megoldásokkal, egyszerűen telepíthetően - gyakorlatilag mindent tud,amit a fizetős operációs rendszerek – csak éppen ingyenes.
A 2006-ban kötött, és azóta meghosszabbított Novell-Microsoft együttműködésnek köszönhetően az operációs rendszer támogatja a legfontosabb multimédia és dokumentum-formátumokat is: igazán nem gond az Office, vagy más Microsoft fejlesztésű fájlok kezelése. Sőt, akadnak esetek, amikor talán még könnyebb is, például a docx és a doc formátumok egyidejű kezelése meg sem kottyan a szabad irodai csomagnak, míg a Microsoft csak külön kiegészítő program telepítése után lesz alkalmas saját korábbi verziójú fájljai futtatására.
Forrás: Hirado.hu