Visszakerült a varsói Nemzeti Múzeumba két értékes lengyel festmény, amelyeket a nácik raboltak el a második világháborúban, és amelyek pár éve egy New York-i árverésen tűntek fel.
Julian Falat lengyel festő (1853-1929), az egyik legkiemelkedőbb lengyel akvarellista mesterműveit, a Hajtóvadászat Nieswiezben és a Vadászat előtt Rytwianyban című vásznakat Bogdan Zdrojewski kulturális miniszter kedden adta át a Nemzeti Múzeumnak a minisztérium épületében rendezett ünnepség keretében.A tárcavezető elmondta, hogy a képeket ügyészségi, közigazgatási eljárás keretében sikerült visszaszerezni a New York-i lengyel konzulátus hatékony közreműködésével.
Az alkotásokat restaurációjuk és a múzeum jelenleg zajló tatarozásának befejeződése után, legkorábban 2012 májusától lehet megtekinteni - közölte Agnieszka Morawinska, a Nemzeti Múzeum igazgatója.
A képek visszaadásáról egy New York-i bíróság hozott döntést augusztus 16-án. Eltűnésük előtt a festmények a varsói Szépművészeteket Pártoló Társaság tulajdonában voltak.
2006-ban egy New York-i aukciós házban állították ki őket, de a lengyel kulturális minisztérium közbelépésére sikerült visszavonni őket az árverésről. Az alapos szakértői vizsgálat minden kétséget kizáróan megállapította a képek hitelességét.
A Hajtóvadászat Nieswiezben című akvarell egy nagyobb sorozat darabja, amely a lengyel arisztokrata Radziwill család birtokán, a fehérorosz erdőkben tartott vadászatokról készült.
A Vadászat előtt Rytwianyban című olajfestmény abban az időszakban készült, amikor a mester a Potocki család Kielce környéki birtokán időzött az 1890-es évek második felében. Varsó 1939-es német megszállása után a képet a Szépművészeteket Pártoló Társaság gyűjteményéből a varsói Nemzeti Múzeumba vitték át, onnan tűnt el 1944-ben. Díszes eredeti kerete azonban megőrződött a múzeum gyűjteményében.
Forrás: MTI