Egy amerikai kutató elkészítette az első videót egy olyan halról, amely eszköz segítségével szerzi meg táplálékot.
A halat Giacomo Bernardi, a Kaliforniai Egyetem ökológus és biológus professzora kapta lencsevégre. Tanulmányát a Coral Reefs folyóiratban tette közzé. A videón egy narancspettyes ajakoshal kagylókat ás ki a homokból, elviszi őket egy kőzethez, és ismétlődően nekiejti a kagylót, hogy összetörje. Bernardi 2009-ben rögzítette a videót Palaunál.„A videó igen érdekes dolgot tár fel. Az állat a homokba túr, hogy kiszedje a kagylót, aztán hosszú ideig úszik, míg megtalálja a megfelelő helyet, ahol összetörheti” – mondja Bernardi. „Nagyon sok előre elgondolkodást követel meg ez a művelet, mivel számos lépést ölel fel. Egy hal esetén ez igencsak figyelemreméltó.”
A videóra rögzített tevékenységek rendkívül hasonlóak az eszközhasználó halakról szóló korábbi jelentésekre. Minden egyes eset egy ajakoshalat ölelt fel, mely egy darab követ használt üllőként a kagyló összetörésére. A Coral Reefs júniusi számában egy feketepettyes ajakoshalnál figyelték meg ezt a viselkedést az ausztráliai Nagy-korallzátonynál.
Bernardi elmondta, ő először 1994-ben hallott a jelenségről, amikor egy kollégája Floridában figyelt meg egy ajakoshalat ugyanígy eljárni. Hasonló viselkedést már akváriumban is megfigyeltek egy hatcsíkos ajakoshalnál. „Ezek a halak nagyon kíváncsi állatok” – mondja Bernardi. „Mindannyian húsevők, és nagyon érzékeny szaglásuk és látásuk van.”
Az ajakoshalak a tengeri halak egyik legnagyobb és legváltozatosabb családját alkotják. Bernardi megjegyezte, hogy a számos eszközhasználó faj nem áll egymással szoros rokoni kapcsolatban, azonban a családon belül az evolúciós történelem széles tartományát fedik le. „A filogenetikai fa eltérő végein helyezkednek el, így elképzelhető, hogy ez egyfajta mélyen gyökerező viselkedés az összes ajakoshalnál” – mondja a kutató.
Az eszközhasználatot valamikor kizárólagosan emberi tulajdonságnak tartották, azonban Jane Goodall a hatvanas években dokumentálta az eszközhasználatot csimpánznál is, ami egyfajta megdöbbentő felismerés volt. Azóta számos állatnál figyelték meg a viselkedést, többek között számos főemlősnél, madárfajnál, delfineknél, elefántoknál és más állatoknál.
A halgenetikával foglalkozó Bernardi szerint más eszközhasználat is elképzelhető a halaknál, melyet még nem figyeltek meg. „Nem töltünk sok időt a víz alatt a halak megfigyelésével. Lehetséges, hogy mindegyik ajakoshal-faj így tesz. Nagyon gyorsan történik, így könnyen el lehet szalasztani.”
Forrás: Hirado.hu