Szophoklész Trakhiszi nők című tragédiáját Balogh Attila fiatal rendező irányításával állította színpadra az idei harmadik bemutatóként a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata. A bemutatóra pénteken 19 órától kerül sor a színház kamaratermében.
A rendezőhöz hasonlóan ezzel az előadással kezdi színházi pályáját Benedek Zsolt, a darab fordítója és dramaturgja, Golicza Előd díszlettervező, Sándor Anna színis hallgató, valamint Kónya-Ütő Bence, a színház társulatának új színésze.Szophoklész darabjának központi alakja a hős Héraklész, aki legyőzte a nemeai oroszlánt, puszta kézzel hozta fel az alvilág háromfejű kutyáját, megzabolázta Diomédész emberevő lovait, és most az utolsó megmérettetés előtt áll. Elérkezett a nap, amikor a jóslat szerint vagy végleg hazatér, vagy végleg elbukik.
Cselekménye szerint Déianeira, Héraklész felesége otthon aggódva várja harcoló férjét. Szorongását fokozza, hogy egy régi jóslat szerint Héraklész sokáig és boldogan élhet, ha egy bizonyos napot szerencsésen túlél, s a darab épp ezen a napon játszódik. Héraklész, aki megölte Iólkosz királyának, Eurütosznak a fiát, és akinek emiatt büntetésből egy esztendeig Omphalé kis-ázsiai királynő szolgálatában női munkát kellett végeznie, e szégyenért bosszúból feldúlja Iólkoszt.
Ez azonban nem az igazi ok: a városdúlás azért történt, mert Héraklész eszeveszetten megkívánta Eurütosz leányát, Iolét, de Eurütosz megszégyenítőleg elutasította őt. A város lerombolása után a hadizsákmánnyal együtt Iolét is hazaküldi. Déianeira keserűen tudja meg az ostrom igazi okát, mert tudja, hogy a fiatal nővel szemben ő, akinek már egy felnőtt fia van Héraklésztől, vesztes kell, hogy maradjon.
Kísérletet tesz Héraklész visszahódítására: az egykor őt meggyalázni akaró, Héraklész által megölt kentaur, Nesszosz vérébe mártott köpenyt küld férjének azért, mert a haldokló Nesszosz azt mondta neki, hogy ezzel mindig biztosíthatja Héraklész szerelmét. A köpeny ehelyett rettenetes kínokat okoz Héraklésznek, aki öngyilkos lesz: fiával, Hüllosszal máglyán elégetteti magát. Déianeira szintén megöli magát.
A darab a szerelem, a bosszú, a csalás és a megcsalatás tragédiája. Érdekes, hogy a darab végén Hüllosz az isteneket okolja a tragédiáért, s Szophoklész nyitva hagyja a kérdést, hogy jogosan-e.
Az előadás azonban nem az utolsó küzdelmet mutatja be. A nézők az otthon magányában gubbasztó feleség, Déianeira és a hérosz árnyékában felnőtt fiú, Hüllosz csendes szenvedésének lehetnek tanúi.
Az előadás szereplői D. Albu Annamária, Kónya-Ütő Bence, Sándor Anna, Pálffy Tibor, Erdei Gábor, Diószegi Attila, Molnár Gizella.
Forrás: sziget.hu