Osztrovszkij Erdő című komédiájával a belgrádi Népszínházban vendégeskedik szerda este az Új Színház társulata. A darabot Egon Savin szerb rendező állította színpadra Budapesten.
A bemutató áprilisban volt a magyar fővárosban. Szerda este pedig a belgrádi színházlátogató közönség is megismerkedhet Savin munkájával és a magyar színészekkel."Amikor két évvel ezelőtt a budapesti kollégák felkínálták a lehetőséget, hogy dolgozzak velük együtt az egyik legjelentősebb magyar színházban, nem hittem, hogy ez az együttműködés megvalósulhat, pontosabban kételkedtem abban, hogy dolgozni tudok majd olyan nyelven, amelyből egy szót sem értek" - nyilatkozta Egon Savin, hozzátéve: amikor néhány hónappal ezelőtt hozzáfogott a darab színpadra állításához, még nem gondolta, hogy olyan előadás kerekedik belőle, amely jelentős visszhangra talál budapesti színházi körökben.
"A magyar művészekkel való találkozó meggyőzött arról, hogy a teátrumok nem ismernek határokat, hogy a színház az, ami összekapcsolja az embereket és még a nyelvi ismeretek sem fontosak, hisz létezik egy univerzális, színházi nyelv, amelyen a színházi emberek kölcsönösen meg tudják érteni egymást" - mondta a Tanjug hírügynökségnek a neves belgrádi rendező.
A budapesti színtársulat vendégszereplését a tervek szerint jövő tavasszal viszonozza a belgrádi Népszínház Shakespeare A velencei kalmár című darabjával, amelyet szintén Egon Savin rendezett.
Az Új Színház szerda esti belgrádi bemutatkozását megelőzően, 19 órakor a belgrádi Népszínház Múzeumában megnyitják Baráth Ferenc plakátkiállítását - írja szerdai számában a Magyar Szó újvidéki napilap.
Bozidar Durovic, a belgrádi Népszínház igazgatója külön köszönetet mondott a Baráth grafikai alkotásait őrző, újvidéki székhelyű Vajdasági Színházi Múzeumnak az együttműködésért, amely nélkül a belgrádi kiállítás nem jöhetett volna létre.
Baráth Ferenc alkotó munkásságának több mint harminc esztendeje alatt jelentős mértékben hozzájárult a színházi plakátművészet fejlődéséhez Szerbiában és külföldön egyaránt. A Vajdasági Színházi Múzeum több mint száz plakátját őrzi, amelyek jelentős részét maga az alkotó ajándékozta az intézménynek.
Forrás: MTI