A most egyéves, iskolásokat érintő, szolidaritás nagykövete program sikere azt jelzi, igény van arra, hogy a fiatalok megismerkedjenek a fogyatékossággal élő emberek élethelyzetével - mondta Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár szerdán a budapesti Piarista Gimnáziumban tartott sajtótájékoztatóján.
Soltész Miklós a sajtótájékoztatón azt mondta: a program célja, hogy azok a fiatalok, akik vagy nem találkoztak még a fogyatékossággal, vagy tévképek élnek bennük, megismerkedhessenek egy számukra új élethelyzettel.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a program sikeres: Orsós Zsolt már több mint húsz városba és számos kistelepülésre látogatott el, körülbelül nyolcvan iskolában tartott foglalkozásokat, és több mint háromezer diákkal találkozott.
Az államtitkár szerint a program sikere azt jelzi, hogy igény van rá, a pedagógia részévé kell válnia, és be kell épülnie a gyerekek gondolkodásába. Mint mondta, ez azért fontos, mert ha ezek a fiatalok megismerik a fogyatékossággal élők gondjait, ha megtanulják, hogy ők is ugyanolyanok, mint az egészségesek, csak van valamilyen fogyatékosságuk, viszont megmaradt a munkaképességük, akkor később, felnőttként sokkal inkább merik majd őket foglalkoztatni.
Orsós Zsolt szerint a program eredménye nem számokban fejezhető ki, hanem abban, hogy egy beszélgetés után a diákok mit visznek tovább. Azt kéri, minél több iskola csatlakozzon a programhoz. Mint mondta, jelenleg is próbálnak különböző városokkal együttműködést kötni, Győrben például 67 iskola jelentkezett a programra.
A sajtótájékoztatón felhívták a figyelmet a "72 óra kompromisszum nélkül" nevű szociális, ifjúsági rendezvénysorozatra is, amelyet a Magyar Katolikus Egyház, a Magyarországi Református Egyház és a Magyarországi Evangélikus Egyház megbízásából csütörtöktől vasárnapig negyedik alkalommal rendez meg az Ökumenikus Ifjúsági Alapítvány.
Radványi Benedek, a program főkoordinátora elmondta: a projekt országos önkéntes ifjúsági akció, amelyben 72 órányi önkéntes munkát végeznek a jelentkező fiatalok. A kompromisszumnélküliség azt jelenti, hogy nem ők választják ki, mivel szeretnének foglalkozni, hanem az önkénteseket irányító koordinátorok döntik el, hol van rájuk a legnagyobb szükség.
Az idén több mint nyolcezren - zömében 18 és 34 év közöttiek - jelentkeztek, ezt a tavalyi 4500-hoz képest hatalmas előrelépésnek tartja. A jelentkezők az ország összes megyéjében - csaknem 140 településen - végeznek önkéntes munkát. Többek között hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkoznak és kirándulnak, emlékműveket, sírkerteket tesznek rendbe, játszótereket újítanak fel, idősek otthonában adnak műsort, parkot rendeznek, patakmedret takarítanak, vagy turistajelzéseket festenek fel.
A program célja a munka mellett a szemléletformálás is: az önkéntességet szeretnék népszerűsíteni. A program nyitórendezvénye csütörtök délután lesz a budapesti Szent István téren - mondta a főkoordinátor.
Forrás: MTI