Az első szó, ami eszünkbe jutott a meglepő adatok láttán a kompenzáció volt, hiszen ha már a férfiasságot illető versenyben súlyos vereséget szenvedett a világ keleti része, legalább a bolygón épített legnagyobb szobrokat magukénak tudhatják.
A világ legmagasabb szobrainak listájában a 18. Helyet foglalja el az első építmény. Az Ukrajna fővárosában, Kijevben található Anyaföld szobra 1981-ben készült el. A szobor 62 méter magas és egy 40 méteres épület tetején áll, így összesen 102 méterről tekint le a városra (Az extra 40 méter nem számít a versenyben).A szobrot egyenként 25-30 tonnás acéllemezekből hegesztették össze, teljes felületén 30 kilométer hosszú hegesztés húzódik. Egyik kezében egy 16 méter magas, 9 tonnás kardot, míg másikban a Szovjetunió címerével díszített, óriási pajzsot tart. A teljes szerkezet 450 tonnát nyom és számítások szerint egy, a Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengésnek is ellenáll.
Érdekesség, hogy a városban található hatalmas ortodox katedrális papjainak tiltakozására a szobor kardját megrövidítették. A papok azt kifogásolták, hogy az eredeti tervek szerinti szobor magasabb lett volna, mint a Kijev-Pecsersz Lavra harangtornya. A műemlék 1981-es átadásakor a Szovjetunió akkori vezetője, Leonyid Brezsnyev is jelen volt.
A lista 12. Helyén egy hasonló elnevezésű, de már Oroszországban, egészen pontosan Volgográdban található építmény áll. Az Anyaföld hív nevű alkotás 1967-ben készült el, és akkor a világ legmagasabb szobra volt. A szintén kardot tartó nőalak megformálását ugyanaz a Jevgenyij Viktorovics Vucsetics vezette, aki a 14 évvel későbbi, fentebb említett ukrán szobrot tervezte. Az emlékművet a sztálingrádi csata emlékére emelték.
A szobor 85 méterre magasodik, melyből 33 méter a kard és 52 méter a figura. Anyagának köszönhetően jóval súlyosabb, mint a korábbi helyezett, teljes súlya megközelíti a 7900 tonnát.
A szoborhoz, mely egy domb tetején áll, kétszáz lépcső vezet fel, ugyanis ennyi napig tartott a sztálingrádi csata, melyet a történelem egyik legvéresebb ütközeteként tartanak számon közel kétmillió áldozattal.
A szoborhoz közel temették el a vörös hadsereg híres tábornokát, Vaszilij Ivanovics Csujkovot és Vaszilij Zajcsev mesterlövészt, aki a sztálingrádi csatában egymaga végzett 242 ellenséges katonával. Zajcsev katonai teljesítményét dolgozza fel az „Ellenség a kapuknál” című film Jude Law főszereplésével.
Az utolsó olyan szobor, mely egy Ázsián kívüli kontinenshez kötődik – és amely nem egy buddhista alakot ábrázol – a 8. Helyet elfoglaló, Moszkvában található Nagy Péter szobor. Az építményt egy grúz szobrász, Zurab Csereteli tervezte az orosz tengeri flotta fennállásának 300. évfordulójára. A tengeri erőt létrehozó I. (Nagy) Péter cár szobrát 1997-ben leplezték le.
A bronzból készült szobor 94 méter magas és egy kis, mesterséges szigetre épült. A műemléket nem fogadták kitörő lelkesedéssel, ugyanis az alkotó már sokadik megrendelését kapta kedves barátjától, az akkori moszkvai polgármestertől. A szobrot olcsónak sem lehet nevezni, hiszen 1997-es értéke 16.5 millió dollár volt.
Az alkotás sorra gyűjti a különféle citromdíjakat. 2008-ban a Virtual Turist szavazásán a világ tízedik legrondább építményének választották, míg 2010-ben helyet kapott a Foreign Policy magazin által készített „A világ legrondább szobrai” kiadványban. 2010 októberében a moszkvai hatóságok kezdeményezték, hogy a szobrot költöztessék át Szentpétervárra, de ők visszautasították a lehetőséget. A kezdeményezésen felbuzdulva Arhangelszk és Petrozavodszk városa is jelezte, hogy befogadná az alkotást.
Ha tippelni kéne, hogy melyik az az ázsiai ország, amelyik egy pontosan 100 méter magas szobrot épít, akkor szerintem nem lennék egyedül, amikor a japánokra tenném a voksomat. A felkelő nap országában el is készült ez a szobor, mely a Sendai Daikannon nevet kapta és a hatodik legmagasabb a világon. A japán buddhizmus Kannon nevű alakját ábrázoló építmény Sendai városa fölé magasodik.
A hatalmas fehér szobor tetejére lifttel lehet felmenni és legfelső emeletén egy szentély található. Az építményben 108 kisebb buddhista szobor is helyet kapott. 1991-es átadásakor ez volt a világ legmagasabb szobra.
A Második helyen a Laykyun Setkyar szobor áll. A 116 méter magas Buddha ábrázolás egy mianmari faluban, Khatakan-Zaungban található. Az építkezést 1996-ban kezdték el és 12 évvel később, 2008-ban fejezték be. A katonai junta által irányított ország, ahol közel 60 millió ember él, tele van értékes nyersanyagokkal, de a társadalmi káosz miatt az egyik legrosszabbul teljesítő gazdaság a világon.
A korábban Burmaként ismert ország veszélyes és zárkózott, ezért magáról a szoborról is viszonylag keveset lehet tudni.
A verseny abszolút győztese a 128 méter magas Forrás Templom Buddhája, mely egy 25 méteres épület tetején áll, így ha azt is számolnánk, akkor 153 méteres lenne. A Variocsana Buddhát ábrázoló mű építését azután jelentették be, miután a tálibok felrobbantották a VI. században épült Bámiján-völgyi Buddha szobrokat.
Ez a szobor sem volt olcsó, a projekt teljes költsége 55 millió dollár, melyből a szobor anyagköltsége 18 milliót tett ki. Az eredeti tervek szerint az építményt 1100 darab rézöntvényből rakták össze és súlya az 1000 tonnát is eléri.
A Forrás Templom Buddha nevét egy közeli meleg vizű forrásról kapta, melynek a környékbeliek gyógyító erőt tanúsítanak. A közeli buddhista templomot pedig a Tang dinasztia uralkodása alatt alapították a VII. és IX század között.
Akinek esetleg nincs összehasonlítási alapja, annak kedvéért hozzáteszem, hogy a Budapest fölé magasodó Szabadság-szobor talapzat nélkül mindössze 14 méter magas, de talapzattal együtt eléri a 40 métert.