Mintegy 15 millió éves piton fosszíliájára bukkantak Bajorországban. Ez az első bizonyíték arra, hogy a hüllő ilyen északon is megélt – állítják német paleontológusok.

A kígyó relatíve kicsi volt a ma Délkelet-Ázsiában élő, hatalmas kockáspitonokhoz képest, melyek akár kilenc méteresre is megnőnek. Emellett igencsak eltörpült a Titanoboa cerrejonensis mellett, amely mintegy 60 millió évvel ezelőtt élt Dél-Amerikában és a 15 méteres testhosszat is elérte.
Azonban a kutatók úgy vélik, ez a leghosszabb kígyó, mely valaha Közép-Európában élt. A piton – mely normál esetben Afrika és Ázsia trópusi régióiban él – fosszíliáját 80 kilométerre találták meg Münchentől északnyugatra, német és cseh szakemberek.
Madeleine Böhme, a Tübingeni Egyetem kutatója szerint, 14 millió évvel ezelőtt a hőmérséklet hirtelen zuhanásával ezen óriáskígyó sorsa meg volt pecsételve. Németország déli területén, a miocén korszakban – amikor a kutatók szerint a kígyó ott élt - a hőmérséklet durván olyan volt, mint manapság Egyiptomban.
„Azt feltételezzük, hogy az átlagos évi hőmérséklet 19 fok volt” – nyilatkozta Böhme a Südwest Presse újságnak. „Egyébiránt a kígyó nem érezte volna annyira jól magát itt.” Bajorországban a tipikus évi átlaghőmérséklet jelenleg 8 fok körül van.
Európában 14 millió évvel ezelőtt gyorsan csökkenésnek indult a hőmérséklet, nem is találtak még nagy testű hüllőfosszíliát Közép-Európában ezen időszak után. Böhme úgy hiszi, az óriáskígyó csak egy relatíve rövid, körülbelül egymillió éves időszakban maradhatott életben ennyire északon.
Forrás: Hirado.hu