Nem mindennapi felfedezés tanúi voltak a kutatók Mexikó területén. Egy rendkívül ritka, egyszemű cápával találták „szembe” magukat.
Az 54 centiméter hosszú magzatnak csupán egy látószerve helyezkedik el a homloka közepén, egy 2, 6 centiméter átmérőjű kört alkotva.Ezt a születési rendellenességet nevezzük küklopsz szindrómának, melyet, bár rendkívül ritkán, de az állatokon kívül embereknél is észleltek.
Az idei év elején Enrique Lucero León ejtett foglyul egy terhes fekete cápát a kaliforniai öböl környékén. Mikor León felvágta a zsákmányállatot, a többi normális kiscápán kívül megakadt a szeme egy furcsa, hímnemű egyeden.
Miután Felipe Galván-Magaña tengerbiológus és munkatársa, Marcela Bejarano-Álvarez tudomást szereztek a szerzeményről, rögtön León engedélyét kérték az állat kivizsgálására.
A tudósok megröntgenezték az állatot, és előző tanulmányaikkal összevetve megerősítették, hogy valóban „küklopsz” cápával van dolguk.
Több ilyen egyeddel találkoztak már a kutatók ezelőtt.
Azonban az a tény, hogy élő példányokkal még csak az anyaméhen belül találkoztak, megerősíti a tudósok azon feltevését, hogy ez a fajta cápa nem él meg a vadonban.
Jim Gelsleichter, a téma szakértője azonban elmondta, hogy mivel igen ritkán találkoznak ilyen állattal, még mindig rengeteg kutatásra van szükség ahhoz, hogy a kialakulásuk okára fény derüljön.
A cápának az egyszeműség mellett egyéb deformációi is vannak.
Többek között albínó, pigment hiányos és orrcimpa nélkül született.
A szülő egysíkú étrendje, elsősorban az A-vitamin hiánya okozhatja az emlősöknél a rendellenesség kialakulását, de azt még nem tudták biztosan meghatározni, hogy ugyanez a helyzet áll-e fent a cápákkal is.
Galván-Magaña elmondta, hogy a szennyezésnek semmilyen köze nincs a küklopsz cápa születéséhez.
Ha a cápa rendesen jön világra, akkor sem élt volna sokáig, mondta el a tengerbiológus.
Emellett az albínó egyed fehér színe túlzottan kiemelte volna őt a környezetéből, könnyű áldozat lett volna a ragadozók számára.
Az egyszemű szerzet lett a család fekete báránya, hiszen a többi kiscápa normális kékesszürke színnel és kettő látószervvel jött világra.
A fekete cápa, mely felnőttkorára átlagosan a három métert éri el, a leglassabban fejlődő cápák egyike és közel 45 évig élhet.
Sokáig titokban vadásztak erre a fajtára, azonban ma már a védett álltok csoportjába tartozik.
Mexikóban a tanulmányok szerint ez az első eset, hogy albínó fekete cápával találkoztak.
A különleges példányt sokan megpróbálták megvásárolni a halásztól, de León nem hajlandó megválni a rendkívüli szerzeménytől.
Forrás: National Geographic