Dezső Tamás fotóművész Itt, Bárhol című sorozata nyerte el a Nagydíjat a Jeune Création Européenne (Fiatal Európai Alkotás) elnevezésű utazó biennálé péntek esti megnyitóján a franciaországi Montrouge-ban.
A Párizs melletti kisváros 4 ezer négyzetméter alapterületű gyárépületéből átalakított kiállítóhelyén harmadik alkalommal kerül megrendezésre október 15. és november 13. között a fiatal európai kortárs alkotókat bemutató kiállítás, amelyre tíz ország (Magyarország mellett Ausztria, Franciaország, Hollandia, Litvánia, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország és Szlovákia) nyolcvan művésze kapott meghívást.A megnyitón három művet díjaztak, Dezső Tamás mellett különdíjat kapott az olasz Cesare Bignotti és a litván Lina Albrikiené. A legutóbbi, 2009-ben megrendezett biennálén is magyar alkotást ítélt a legjobbnak a nemzetközi zsűri.
A magyar duplázás az utazó kiállítást kezdeményező polgármester, Jean-Loup Metton szerint mindenekelőtt a kiváló magyar válogatásnak köszönhető.
A független kurátor, Stenczer Sári ugyanis Pécs önkormányzatának támogatásával Fiatal Kortárs Állásfoglalások címmel országos pályázatot írt ki társadalomkritikus témájú alkotásokra, majd a beérkezett művekből májusban egy csoportos tárlatot rendezett a pécsi régi Bóbita Bábszínház Mária utcai épületében. Az ott kiállított 35 fiatal művész változatos anyagából (fotókból, festményekből, plakátokból, videókból) egy független szakmai zsűri válogatta ki azt a nyolc alkotást, amely Montrouge-ban kiállításra került.
A magyar válogatásban bemutatott kiállítók különböző formavilággal dolgoznak, de közös bennük, hogy a magyar társadalmat foglalkoztató kérdésekre és problémákra kritikusan reflektálnak, legyen az a természetben, a munkában, az emberi kapcsolatokban, a politikában vagy általánosságban az életben tapasztalható negatívumok kiemelése, illetve a kizáró normákkal szembeni elégedetlenség.
A Nagydíjat elnyert Dezső Tamás fotósorozatában a helyszíneken - utcákon, háztömbökön, grundokon - és az ott élő embereken keresztül tipizálja azt a húsz éve változatlan kelet-európai létet, amely az uniós csatlakozástól függetlenül még mindig az átmenetről, illetve a megmerevedett múltról szól. A sorozat már korábban is nyert nemzetközi díjakat: legutóbb májusban megkapta a fotóriporterek nemzetközi Center Awards nagydíját az amerikai Santa Fében.
A fiatal fotográfusnak már nemzetközileg ismert lapokban is jelentek meg munkái, így például a TIME magazin, a The New York Times, a National Geographic, a GEO, a Le Monde Magazine, az Ojo de Pez és a Polka Magazine is közölte már képeit.
Párizs déli elővárosa mintegy fél évszázada a kortárs képzőművészet, azon belül is a fiatal alkotók támogatásáról ismert.
A városvezető szerint ez nagyon pozitív képet kölcsönöz a városnak az innováció és a dinamizmus szempontjából a gazdaságélénkítéshez. "Korábban a gazdag polgári családok és más mecénások támogatták a kortárs művészetet. A mai világban ez az önkormányzatok feladata. Számunkra ez azért nagyon fontos, mert a kortárs művészeknek víziójuk van a jövőről" - mondta Jean-Loup Metton az MTI-nek a megnyitón.
Az európai utazó biennále nyolcvan alkotása 2012 októberében érkezik Pécsre, a Zsolnay Negyed nagy kiállítótermébe.
Forrás: Vitaltippek