Véget ért Sepsiszentgyörgyön a Cimborák 3 - Erdélyi Magyar Bábostalálkozó. Egy hét alatt 12 társulat és két egyéni előadó mutatkozott be, több mint ezer gyerek tekintette meg a produkciókat, a legtöbb előadást a programon kívül meg kellett ismételni a nagy érdeklődésnek köszönhetően.
Nagy Kopeczky Kálmán, a szervező sepsiszentgyörgyi Cimborák társulat művészeti vezetője a Krónikának elmondta: úgy érzi a találkozó elérte a célját, az előadásokat mindig telt házzal játszották, ugyanakkor a szakmának lehetősége volt az ismerkedésre, a tapasztalatcserére.Az idei találkozó újdonsága volt, hogy az előadások után tematikus szakmai beszélgetésekre került sor, terítékre került a zene, a mozgás, a képzőművészet, a bábirodalom, a kritika témaköre és mindezek viszonya a bábjátszással, ugyanakkor átbeszélték a bemutatott előadások erősségeit és hiányosságait.
Nagy Kopeczky Kálmán azt a következtetést vonta le, hogy jó irányba tartanak, minden társulatban haladás tapasztalható, elmélyültebbek, tartalmasabbak, színesebbek az előadások, egyre több alkotót foglalkoztatnak a társművészetek területéről.
A szervező kiemelte, a kolozsvári Váróterem Projekt alternatív színházi társulat feldolgozott egy Lázár Ervin mesét, a Szökevény szeplőket, amely ,,gyönyörű látványvilágával\" számára az eddigi legérvényesebb Lázár Ervin-adaptáció volt. Arra jutottak, ugyanúgy van létjogosultsága a nagy színházaknak, amelyek népes társulattal nagy volumenű előadásokat képesek létrehozni és az egy-két fős csapatoknak, amelyek mozgékonyabbak, kisebb településekre is eljutnak, és ugyanolyan érvényes előadásokat mutatnak be. A társulatvezető kiemelte, nagyon sok fiatal vett részt a találkozón, főiskolások és frissen végzettek egyaránt, a találkozón pedig minden magyar bábos véleménye számított.
Megfogalmazódott, hogy nagyon jó a viszony az egyetem és a bábszínházak között, sokkal jobb az átjárás, folyamatos a kapcsolattartás, az erdélyi magyar bábjátszás ilyen tekintetben jobban áll, mint az erdélyi magyar színjátszás. Nagy Kopeczky szerint tévedés az, hogy a bábszínház csak a gyerekeknek szól, hiszen vizuális és emocionális műfajról, önálló művészeti ágról van szó.
,,Nem kicsinyített színház a bábszínház, ha a szereplőket a színházból lecseréljük bábokra, nem kapunk bábszínházi előadást, más a hatásrendszere - magyarázta a művész. - A bábelőadás éppen úgy hat a felnőttek érzelmeire, mint a gyerekére, az életkori sajátosságokat az alkotók figyelembe veszik, a találkozón is volt olyan előadás, amely a 14 éven felüliekhez szólt.\"
A találkozót a tervek szerint jövőre is megszervezik.
Forrás: Levegő Munkacsoport