Hatvanhat magyar és közép-európai galéria, art projekt, intézmény és kiadó vesz részt önálló standdal a jövő heti Art Market Budapest kortárs képzőművészeti vásáron. A díjmentesen látogatható rendezvényhez mintegy ötven kísérőprogram is kapcsolódik, és számos neves külföldi szakember, művész – többek között az orosz Oleg Kulik – jelezte részvételét.
Minden várakozást felülmúlóan már az Art Market első nemzetközi évében túljelentkezés volt: egy hónappal ezelőtt betelt a rendezvénynek otthont adó Millenáris B csarnokában rendelkezésre álló hely – mondta el az Art Market csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján Ledényi Attila főszervező.Mint hozzátette, a galériák, art projektek mintegy negyede külföldről – Szlovéniából, Romániából, Ausztriából, Észtországból és Finnországból – érkezik, de egy, a régióhoz kapcsolódó brit kezdeményezést is vendégül látnak. Magyarországról többek között a Mai Manó Ház, a MOME Masters, illetve az acb, a Faur Zsófi, a Molnár Ani, a Videospace és a Virág Judit Galériák képviseltetik magukat.
Ledényi Attila szót ejtett az Art Market 2011 két kiemelt témájáról is: elmondása szerint a kortárs cigány képzőművészet olyan egyedi közép-, illetve kelet-európai jelenség, amely a nyugatról érkező vendégeknek is érdekes lehet, míg a fotóművészet – többek között André Kertész, Capa vagy Brassai révén – Magyarországon és Közép-Európában igen komoly múlttal bíró művészeti ág.
Mint a főszervező hangsúlyozta, az Art Marketre azokat is várják, akik nem, vagy ritkán járnak múzeumokba, galériákba. Részben ezért díjmentes lesz a belépés, és ingyenesek lesznek a múzeumpedagógiai foglalkozások, művészeti gyermekfoglalkoztatók is – jegyezte meg, hozzáfűzve: Art Week Budapest néven a vásár a főváros művészeti műhelyeit, alkotóházait, kulturális intézményeit is bevonja a programba.
Az október 27-i kezdőnapon a rendezvény 22 óráig nyitva tart; erre az estére számos kiállító önálló eseményekkel készül: a debreceni Modem standján például Winkler Nóra és beszélgetőpartnerei mutatják be az Irokéz Gyűjtemény történetét feldolgozó új kötetet.
Ledényi Attila beszámolója szerint az Art Market Budapest kuratóriumába meghívott, nemzetközileg elismert szakemberek – a Sotheby's és az Uniqua kelet-európai tanácsadója, Soraya von Studenberg; a Flash Art Magazin főszerkesztője és a Prágai Biennále vezető kurátora, Nicola Trezzi; a Musée d'Art Moderne de Saint-Étienne Métropole igazgatója, Hegyi Lóránd, valamint a budapesti Műcsarnokot vezető Gulyás Gábor – mindannyian jelezték részvételüket a művészeti vásáron. Számos elismert szakember, művész is ellátogat az Art Marketre – árulta el a főszervező, példaként az orosz Oleg Kulikot kiemelve.
"Kevés olyan művész van, aki ellen mind a szocializmusban, mind a kapitalizmusban, keleten és nyugaton egyaránt rendőrségi eljárás zajlott alkotásai miatt" – szólt a botrányos performanszairól és videóiról világszerte ismertté vált orosz művészről Gulyás Gábor.
A rendezvényen saját standdal megjelenő Műcsarnok igazgatója kiemelte: az Art Marketen folyamatosan zajlanak majd a tárlatvezetések, érdekes programok, amelyek miatt vidékről és külföldről is érdemes ellátogatni a művészeti vásárra. Gulyás Gábor felhívta a figyelmet az Inside Art szakmai programsorozatra is, melynek egyik kerekasztal-beszélgetése a Műcsarnok által tervezett budapesti képzőművészeti biennále témáját járja körül.
A művészeti vásár részletes programja és a kiállítók listája itt érhető el.
Forrás: MTI