A franciaországi Liszt-év legfőbb eseményeként szombaton este Párizsban, az Invalidusok Szent Lajosról elnevezett templomában csendült fel a Krisztus-oratórium a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának előadásában, Peskó Zoltán vezényletével, a magyar zeneszerző születésének 200. évfordulóján.
A hangversenyen a Magyar Köztársaságot Hende Csaba honvédelmi miniszter képviselte."XIV. Lajos nevéhez fűződik az a mondat, hogy az állam én vagyok. Liszt Ferenc pedig az vallotta, hogy a koncert én vagyok. Ezért választottuk az Invalidusokat a koncert helyszínéül, amelynek építésére a Napkirály adott megbízást" - mondta az MTI-nek Jean-Yves Clément, a franciaországi Liszt-év főbiztosa. A székesegyház kupolája alatti dómtemplomban nyugszanak a legjelentősebb francia hadvezérek, a fő helyen vörös kőkoporsóban Napóleon.
Az Invalidusok katonai kórháznak épült, s a humanitárius gondolkodás nagyon jellemző Liszt szellemiségére. Ezenkívül úgy gondoltuk, hogy a Krisztus oratóriumnak egy templomban kell megszólalnia - tette hozzá.
A bicentenáriumra Nicolas Sarkozy francia államfő fővédnökségével Franciaország nagyszabású önálló programsorozattal készült. A főbiztos megítélése szerint a rendezvénysorozat elérte célját, hiszen a franciák újra felfedezték maguknak a magyar zeneszerzőt, s nem kizárólag a zongoraműveit. Liszt "egy kicsit francia is volt", miután Párizst, a romantika fővárosát ötven éven át látogatta: 12 évesen érkezett ide, itt lett sztár, itt élt nagy szerelme, Marie d,Agoult és később is rendszeresen visszajárt a francia fővárosba - hangsúlyozta a főbiztos.
Peskó Zoltán karnagy - mint az MTI-nek elmondta - 1978-ban Rómában vezényelte először a Krisztus-oratóriumot, ahol Liszt élete egy jelentős részében évente négy hónapot töltött, nagyon szoros kapcsolatot ápolt a katolikus egyházzal és személyes barátságban állt a pápával. A karnagy pedig a Magyar Rádió zenekarával a nyolcvanas évek eleje óta rendszeresen előadja az oratóriumot, amelyet "a magyar zene egyik legnagyobb tettének" nevez, s amelyet maga a zeneszerző élete legnagyobb művének tartott.
A hangversenyen közreműködött Fodor Gabriella (szoprán), Megyesi Schwartz Lúcia (alt), Alessandro Codeluppi (tenor), Rezsnyák Róbert (bariton), Cser Krisztián (basszus), valamint a Magyar Rádió Énekkara (karigazgató: Somos Csaba). A koncertet élőben közvetítette a France Musique közszolgálati zenei rádiócsatorna, amely a teljes napot a magyar zeneszerző műveinek és emlékének szentelte.
Forrás: MTI