Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Liszt Ferencre emlékezett a világ

Liszt Ferencre emlékezett a világ

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2011. 10. 23.
Jubileumi koncertet ad a PASO
2025-05-12 18:00:00

20 éve jelent meg első stúdióalbumuk, a Budapest Ska Mood. A kerek évforduló alkalmából május 24-én a

Fluorék visszahozzák a VIVA TV-t – itt a "Hyper Summer"!
2025-05-12 10:07:30

A Wellhello május másodikától kezdve 6 héten keresztül minden pénteken durrant egy új dalt a "Gelato" című

JODOKCELLO, a svájci crossover csellista Budapesten
2025-05-09 10:47:20

Jodok Vuille - ismertebb nevén JODOKCELLO - a klasszikus crossover új szenzációja, aki most először jön

Szárnyakat adni a jövőnek
2025-05-08 18:00:00

Folyamatosan eleget téve az egyre bővülő nemzetközi érdeklődésnek is, a MÁNE a hazai közönségre

további bejegyzések a szerzőtől »

Liszt Ferenc születésének 200. évfordulóját ünnepelte a világ a hét végén, a Liszt világnap keretében, szombat este számos koncertteremben - köztük Budapesten, Bayreuthban, Párizsban és Szöulban is - felhangzott a zeneszerző kései főműve, a Krisztus oratórium.

A Liszt világnap központi helyszíne Budapesten a Szent István-bazilika volt, ahol a Nemzeti Filharmonikusok és a Magyar Rádió Gyermekkórusának előadásában, Kocsis Zoltán vezényletével hangzott fel a zenemű. Az ünnepi hangversenyen a több mint ezer fős hallgatóság soraiban ott volt Schmitt Pál köztársasági elnök és Szőcs Gáza kulrúáért felelős államtitkár.

Liszt szimbóluma lett az európaias magyar zenének, a magyar kultúrának, egész aktív életén át gondozott Magyar rapszódiáival, öregkori Magyar történelmi arcképeivel, a Zeneakadémia megalapításával, hazai ünnepekre szánt miséivel, Hungária című szimfonikus költeményével, számtalan zongoraesttel és az évek előrehaladtával egyre számosabb és hosszabb magyarországi tartózkodásával - hangsúlyozta a megbízott főzeneigazgató.



Kiemelkedő művészként és nagy európaiként méltatta Liszt Ferencet Christian Wulff német államfő a Weimarban szombaton rendezett emlékünnepségen. A megemlékezés a csúcspontját jelentette azoknak a programoknak, amelyeket Türingia tartományban, illetve annak fővárosában, Weimarban az idei Liszt-év alkalmából rendeztek. (Liszt Ferenc 1848-tól 13 évig élt a kedvenc városának számító Weimarban és több mint 10 éven keresztül a helyi Staatskapelle vezető karnagya volt.) Egyedül ebben a német tartományban február óta kereken 200 Liszt-emlékprogramot tartottak, és a különböző rendezvényeken részt vevő Liszt-rajongók száma elérte a 75 ezret.

A születésnap nem véletlenül európai esemény - mutatott rá a német államfő, utalva arra, hogy a Magyarország és Ausztria mellett Németország által is magáénak vallott, világhírű zeneszerző a német, az osztrák, a magyar, a francia, az olasz vagy épp az orosz koncerttermekben egyaránt fellépett. Jelentős mértékben neki köszönhető, hogy Weimar az európai és a német kultúra egyik fővárosává vált - jelentette ki Christian Wulff.

Az ünnepségen felszólalt Nike Wagner, a nagy német zeneszerző, Richard Wagner leszármazottja, Liszt ükunokája, a weimari művészeti fesztivál igazgatója, aki Liszt Ferenc halhatatlan zenei örökségét és a világra való nyitottságát emelte ki, és átadták a Liszt Emlékdíjat a neves német karmesternek, Kurt Masurnak.

Bayreuthban, Liszt nyugvóhelyének városában a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia zenekara és énekkara adott nagy sikerű koncertet a Liszt világnapon telt ház előtt. A Stadthalléban Liszt Ferenc Krisztus című oratóriumának részleteit szólaltatták meg Kovács László vezényletével.
Batta András, a zeneakadémia rektora elmondta, hogy az ünnepi hangverseny a bayreuthi önkormányzat, azaz a "Wagner-város" kezdeményezésére jött létre, és végül a német fél, illetve a magyarországi Liszt-évet szervező Hungarofest segítségével valósulhatott meg.

Az volt az elképzelés, hogy Bayreuthban mindkét nagyhírű, Liszt Ferenc nevét viselő európai zeneakadémia mutatkozzon be a bicentenárium alkalmából. Vasárnap este, 23-án a weimari Liszt Akadémia együttese ad koncertet ugyanott, a sztárkarmester, Christian Thielemann vezényletével.
A szombat esti koncerten jelen voltak a bajor tartomány vezető politikusai, és beszédet mondott a város főpolgármestere, Michael Hohl, aki méltatta Liszt munkásságát, és hangsúlyozta, neki is köszönhető, hogy Bayreuth, a Wagner-mítosz megszületett.



Liszt szülővárosában, az ausztriai Doborjánban (Raiding) Arkagyij Vologyosz zongorista koncertjével ért fénypontjához a Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett egész éves programsorozat. A programon Liszt h-moll szonátája, Franz Schubert a-moll szonátája és Johannes Brahms három intermezzója szerepelt. Vologyij virtuóz játékát a közönség állva ünnepelte, a zongoraművész ötször adott ráadást.
Doborjánban és más burgenlandi helyszíneken ebben az évben összesen 200 koncerttel, illetve kiállítással, valamint zeneelméleti előadásokkal emlékeznek meg Liszt Ferencről. Az emlékév elnevezése, a Lisztomania 2011 ugyancsak erre hívja fel a figyelmet. A szó nem mai eredetű: Liszt kortársa, Heinrich Heine írta le így Liszt 1841-21-es németországi fellépéseinek fogadtatását.

Párizsban, az Invalidusok Szent Lajosról elnevezett templomában csendült fel szombat este a Krisztus oratórium a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának előadásában, Peskó Zoltán vezényletével.
A hangversenyen a Magyar Köztársaságot Hende Csaba honvédelmi miniszter képviselte.
"XIV. Lajos nevéhez fűződik az a mondat, hogy az állam én vagyok. Liszt Ferenc pedig az vallotta, hogy a koncert én vagyok. Ezért választottuk az Invalidusokat a koncert helyszínéül, amelynek építésére a Napkirály adott megbízást" - mondta az MTI-nek Jean-Yves Clément, a franciaországi Liszt-év főbiztosa.

Megítélése szerint a franciaországi rendezvénysorozat elérte célját, hiszen a franciák újra felfedezték maguknak a magyar zeneszerzőt, s nem kizárólag a zongoraműveit. Liszt "egy kicsit francia is volt", miután Párizst, a romantika fővárosát ötven éven át látogatta - hangsúlyozta a főbiztos.
Liverpoolban Liszt Ferenc-emléktáblát avattak szombaton. Az emléktábla a nyugat-angliai nagyváros Williamson Square nevű terén működő Playhouse színház falát díszíti.

Liverpoolban olyan mértékű a rajongás Liszt zenéje iránt, hogy a tábla "szinte saját magától került" a színház falára - fogalmazott Zsigmond András, Magyarország tiszteletbeli liverpooli konzulja.

Forrás: Vitaltippek

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Liszt Ferenc Erdély

Ajánlott bejegyzések:

  • Kelemen Lászlót Kossuth-díjjal ismerték el Kelemen Lászlót Kossuth-díjjal ismerték el
  • Őshonosok a hazában Őshonosok a hazában
  • Pénteken indul a Héttorony Fesztivál! Pénteken indul a Héttorony Fesztivál!
  • Erdélyi Mesterségek Ünnepe a hétvégén Marosvásárhelyen Erdélyi Mesterségek Ünnepe a hétvégén Marosvásárhelyen
  • Erdélyi Táncháztalálkozó Székelyudvarhelyen Erdélyi Táncháztalálkozó Székelyudvarhelyen

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr447925768

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard