Bár már a lakosság egyharmadát megszámlálták, nem egyértelmű, hogy kötelező-e a személyi szám (CNP) közlése a népszámlálás során, az illetékesek egymásnak ellentétes véleményt fogalmaztak meg.
Míg Vladimir Alexandrescu, az Országos Statisztikai Hivatal szóvivője bejelentette, mindenki maga dönti el, hogy bediktálja-e a 13 számjegyű személyi azonosítót, a Központi Népszámlálási Iroda hétfői közleményében leszögezi: a válaszadók kötelesek közölni ezt, különben tetemes bírságra számíthatnak.A személyi szám közlése más európai uniós országokban nem kötelező a népszámlálás során, és a korábbi cenzusokkor Romániában sem kérték ezt. A Szociáldemokrata Párt (PSD) adatvédelmi és emberi jogi szempontokra hivatkozva aggályosnak nevezte a mostani gyakorlatot, és felhívásaiban arra szólította fel a lakosságot: tagadja meg a személyi szám közlését. Az ellenzéki párt attól tart, hogy ennek birtokában a hatalmon lévő Demokrata-Liberális Párt (PDL) könnyen meghamisíthatja a jövő évi választási eredményeket.

A magyar lakosoknak elsősorban az űrlapkitöltésre és az etnokulturális jellemzőkre vonatkozó kérdésekre kell odafigyelniük a népszámlálás során – derül ki az RMDSZ zöld vonalára eddig érkezett bejelentésekből. Székely István szerint az egyetemistáknak arra kell figyelniük, hogy a P űrlapon rögzítsék adataikat, különben nem az adott város nyilvántartásába kerülnek. A külföldön élő családtagokat szintén a G és P űrlapokon is kell regisztrálni, ideiglenesen távol lévő személyekként.
Az ő esetükben is a számlálóbiztosoknak kötelességük beírni a családtag által meghatározott etnikumot, anyanyelvet, vallási hovatartozást. Ezek esetében is több „típushibára” is felfigyeltek a magyar népszámlálási szakértők: számos számlálóbiztos úgy vezeti fel, hogy ezekre nem kötelező válaszolni, vagy megpróbálják lebeszélni a lakosokat a válaszadásról. Előfordult, hogy az etnokulturális jellemzőket ceruzával akarták bevinni, Kolozsváron a radírozható golyóstoll „dívik”, de az is előfordul, hogy szándékosan elírják a nemzetiséget, vagy csak annak kódját tüntetik fel. Székely István szerint előbbi esetben az illető egyént a más nemzetiségűekhez írják be, míg utóbbi azért aggályos, mivel a kódot a módszertan szerint utólag is kijavíthatja a számlálóbiztos, így az eredeti helyett más nemzetiséget írhat be.
A főtitkárhelyettes arról is beszámolt, hogy voltak számlálóbiztosok, akik elutasították azon személyek nyilvántartásba vételét, akiknek nincs személyi igazolványa. „Nem a személyi igazolvánnyal rendelkező romániaiakat írják össze, hanem a román állampolgárokat” – figyelmeztetett a szakember, hozzátéve, hogy mindenkit regisztrálni kell, aki az elmúlt egy évben itthon járt. A számlálóbiztosok csütörtök óta a romániai lakások közel 36 százalékát keresték fel, 7,6 millió személyt vettek nyilvántartásba.
Forrás: Hírszerző