Nyikita Hruscsov szabadulni akart a „népek vezérének” árnyékától, ezért Sztálin holttestét eltávolították a Mauzóleumból.
Az SZKP XXII. kongresszusának határozata szerint, a desztalinizálás második hullámaként, Joszif Visszarionovics Sztálin holttestét 1961-november 1-jén távolították el a Vörös téren álló Mauzóleumból.
Sztálin temetésén egymást taposták az emberek, mert még utoljára látni akarták a „népek vezérét.
Lenin legközelebbi harcostársaként, hű tanítványaként, az emberiség óriási lángelméjeként jellemezte Sztálint az SZKP és a szovjet kormány 1953. március 5-én, a vezér halálakor kiadott közös közleményében. A „népek atyjának” temetését is ennek megfelelően készítették elő: ágyútalpon, lövegek díszsortüze közepette szállították a Vörös térre, és helyezték el a mauzóleumban Lenin mellé. Úgy tervezték, hogy az elhunyt szovjet vezetők nem nyugszanak már sokáig a Vörös téren: egy közös, monumentális Pantheonba kerülnek majd.
De az új vezető, Nyikita Hruscsov szabadulni akart a „népek vezérének” árnyékától, ezért Sztálin tetemét 1961. november 1-jén eltávolíttatta a mauzóleumból és a Vörös téren, a Kreml falánál ástak számára végső nyughelyet. Fehér márványtáblát tettek a sírra, „Joszif Visszárionovics Sztálin, 1879–1953” felirattal.
Egyúttal Sztálingrádot is visszakeresztelték Volgográdra.
Forrás: Híradó