A túl fiatalon megkötött házasságok a gyerek- és anyahalandóság emelkedését, valamint gyors népességnövekedést és a nők elleni erőszak terjedését vonják maguk után Bangladesben, ahol egy 2007-es kutatás szerint a lányok ötven százalékát már 16 éves kora előtt férjhez adják - írta a The Daily Star című bangladesi napilap hétfőn.
"Ha a fiatal lányokat korán férjhez adják, nem tudják fejleszteni és teljes egészében kibontakoztatni képességeiket" - mondta a Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral együtt háromnapos bangladesi látogatáson tartózkodó Babatunde Osotimehin, a világszervezet Népesedési Alapjának (UNFPA) vezetője vasárnap.A házasodási szokások az utóbbi 35 évben nem változtak, bár Banglades sikeresen csökkentette a termékenységi, anya-, illetve gyermekhalandósági rátát, és növelte a lányok iskolázottsági mutatóit.
Osotimehin szót emelt amellett, hogy minél több lány végezze el a középiskolát, illetve csökkentsék a tizenévesen férjhez adott fiatalok számát. Bangladesben elvileg tilos a házasság 18 éves kor alatt.
Az ENSZ a következő öt évben megkétszerezné az ázsiai országnak nyújtott támogatást, és szeretné, ha 2015-ig 194-ről 143-ra csökkenne az ezer élve születésre jutó anyahalálozás száma, a termékenységi ráta pedig 2,5-ről 2,1-re esne vissza. Az UNFPA hivatalos álláspontja szerint a globális népességnövekedés kihívást jelent a világ számára.
Forrás: MTI