Egyszerű megvilágítás után érintés nélkül 3D-s testekké hajtogatja magát bármely tetszőleges síkminta amerikai kutatók újonnan kifejlesztett módszere segítségével.
Az Észak-Karolinai Állami Egyetem munkatársainak új eljárásával figyelemre méltóan egyszerűen és termelékenyen hozhatók létre előrenyomott műanyaglapokból különböző formájú, csomagolásra alkalmas dobozok. A műanyag lapokra a kívánt hajtogatási éleknél hagyományos tintás nyomtatóval előre rányomtatnak vastag, fekete vonalakat.A mintára szabott lapokat ezután infravörös lámpa alá helyezik, amelynek hője besugározza annak felületét. Mivel a fekete festékcsík másként melegszik fel, mint az áttetsző-fehér műanyag fedetlen része, ezért az anyag hő hatására bekövetkező zsugorodása is eltérő lesz a festékvonal mentén.
A melegedés és zsugorodás következtében a műanyag a csíkoknál felhajlik, így térbeli formát vesz fel az addig síkban fekvő lap. A kutatók olyan technikát dolgoztak ki, amellyel még a lapok behajlási szögét is szabályozni lehet azáltal, hogy mennyi hő éri a műanyag palástot. Ha például egy kocka vagy téglatest formájú dobozra van szükség, akkor 90 fokos szögben kell megtörnie a lapnak, piramis esetében viszont 120 fokos hajtogatásra van szükség. Ezt a finomra hangolást pusztán a nyomtatott festékcsíkok vastagságának változtatásával sikerült elérni, mert a számítógépes programmal pontosan szabályozható, hogy mennyi energiát vesz fel a lap az infralámpa sugárzó hőjéből.
"A vonalakból mintázat is nyomtatható az anyag mindkét oldalára, és az különböző irányokba forgatja a sarkokat. Ez még összetettebb szerkezetek megalkotását is lehetővé teszi" – magyarázta Michael Dickey vegyészmérnök, a tanulmány társszerzője.
Forrás: MTI