Kilencedik alkalommal rendezték meg az Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivált november utolsó hetében, több bécsi és budapesti mozi részvételével.
Az érdeklődők betekintést nyerhettek az európai animáció krémjébe, négy rövidfilmes szekcióban, egész estés filmekben, videoklip összeállításban és szakmai workshopokon. Mi is örömmel vettünk részt a fesztivál által kínált színes programokon.A pénteki kisfilmes versenyprogram "B" blokkja a Veljko Popoviæ rendezte Dove sei, amor mio - Hol vagy szerelmem című filmmel indult, egy idős néni pszichedelikus horrorkalandjával. Ezután többek között Chintis Lundgren a füstifecskék sanyarú sorsát mutatta be ironikus, kifordított humorral. A morbid humor Peter Budinsky az Ikrek című alkotásban folytatódott, ahol egy óriás boxoló folyton a fejére nőtt aprócska ikertestvérével verekszik, mígnem egyszer akaratlanul megöli. Feltűntek a programban Ivan Maximov aranyos bukdácsoló lényei, akik ezúttal az ár-apály jelenséggel küzdöttek, Momoko Seto pedig a Z bolygóval bizonyította be, amit én évek óta magyarázok környezetemnek a konyhámban oszló-foszló ételmaradékokról: ez művészet!
Az utolsóként levetített A gyűlölet útjai c. animáció a legfeszültebb, legjobban rendezett és legszebben kivitelezett akciójelenet volt, amit az utóbbi időben láttam. El is vitte a közönségdíjat a rövidfilm kategóriában.
A zsűri által legjobbnak talált film Luis Nieto Lazarov című alkotása lett. A film rendezője a valós és valótlan világ közötti bizonytalan átmenettel játszik, miközben végig megtartja a párhuzamot a máig ismeretlen szovjet kutatásokkal kapcsolatban. Az élő és animációs képek közötti váltások alatt két orosz férfi párbeszédét halljuk, de nem értjük. A film nem csupán a világunkra, hanem az animáció eszközeire is reflektál. Az animáció életre kel, egy csirke animáció lesz, egy halott test újjáéled. A Lazarovban megjelenített erős koncepció és az egyedi fekete humor része annak az attitűdnek, ami Louis Nieto munkáját jellemzi.
A péntek esti program a Toldiban folytatódott Tomek Ducki és barátai, a "Lengyel vasárnapi szokások" csoport műsorával, az Animált éjjel, melynek keretein belül animációs videoklipeket tekinthettünk meg. Tomek külön kommentálta az összes filmet, pár szóban mesélt az alkalmazott technikáról, valamint a szerzők, alkotók hátteréről. Elmondása szerint a felgyorsult infokommunikációs világban nincs se pénz, se idő a hagyományos klipkészítésre, ez viszont teret kínál a kísérletezéshez, új és régi technikák vegyítéséhez.
A látottakról csak címszavakban annyit, hogy volt itt LSD-vel kezelt gyümölcs, betépett állatok, dubstepre táncoló lézerszemű döglött kiscica, archív New York-i felvételeken zuhanó füstölgő pianínó, paranoiás ördög és brékelő polip duettje.
Az este második dobása a György, a sün című új lengyel rajzfilm magyarországi premiere volt. Az egész estés animáció főhőse Jerzy (György), a sárga sündisznó, akit egy ártatlannak ígérkező napon megtámad két bőrfejű. Megharapják, megverik és letörik a tüskéit. György ekkor még nem tudja, hogy mindez a visszahúzódó őrült tudós kísérletének része, aminek végterméke a tökéletes lény: György klónja. A fingó, böfögő, trágár mutáns politikai támogatással hamarosan médiasztár, illetve eszköz lesz, ami nagyon rossz fényt vet főhősünkre, aki így kénytelen elindulni, hogy tisztázza magát. A lengyel Nyóckerként emlegetett mozi nem a művészi értékeitől lesz híres, de jó humorával és eltalált tempójával remek szórakozást nyújtott.
A fesztivál kapcsán Budapestre látogatott volna Mati Kütt, akit neve alapján egy kedves 30-as finn nőnek képzeltem el, ám a Google találatai szerint egy nagydarab bajszos hippi Észtországból. Sajnos erről nem győződhettem meg élőben, mivel a fesztiválra beígért rendezőt az utolsó pillanatban meghívták máshová zsűrizni, így le kellett mondania budapesti szereplését. Itt volt viszont az Égi dal című alkotása. A 45 perces stop-motion animáció egy postás történetét mutatja be, aki a Holdra kézbesít levelet. A film első jelenetei leginkább egy titkos náci orvosi laboratórium képeit idézik meg, pedig csak a postás kiképzőtáborról van szó. A legjobbnak bizonyult versenyző elindulhat, hogy hosszú pálcájával egy végtelennek tűnő dróton tolja végig a kézbesítendő levelet, amit a Holdon horgolt poháralátéteken repkedő kedves kis ufócskák vesznek át. A hosszú úton pedig rengeteg érdekes jelenséggel találkozik, mint például bélyegnyaló nénikkel, egy Föld körül keringő kutyával, vagy a matadorként megjelenő, nyitható borotvapengét idomító Salvador Dalíval.
A magyar filmforgalmazási helyzetet ismerve nem valószínű, hogy bármely mozi műsorán viszontlátnánk ezt a darabot, de aki esetleg belebotlik, semmiképpen se hagyja ki!
Az Anilogue részletes programját itt olvashatják, aki pedig érez magában kellő kedvet a karácsonyi Bécshez, ne feledje, ott még tart a fesztivál.