Az erdélyi magyarság egyházai, azok néhány karizmatikus vezetője, papja egy-egy adott korszakban fontos szerepet játszottak mind a társadalomszervező, mind pedig a kulturális életben.
Az egyház a kommunista párt diktatúrája alatt gyakran jelentett menedéket az arra rászorulóknak, nem csak morális, hanem a nemzeti identitás ápolásában is. Pálfi Géza egyik ilyen jeles személyisége volt a korszaknak, ezért a Securitate kiemelt figyelemmel követte minden lépését. Pálfi megfigyelésének történetét csak fokozza a lelkész gyanús körülmények között, hirtelen bekövetkezett halála. E kötetben a szerzők Pálfi Géza megfigyelésének történetét, a Securitate és a katolikus egyház viszonyának több mozzanatát mutatják be. A kötet dokumentumaiban a megfigyeltek, megfigyelők, a megzsarolt és az önkéntes informátorok, a Securitate tisztjei és azok módszereinek színes és komplex világa bontakozik ki.Novák Csaba Zoltán 1975-ben születetett Nyárádszeredában. Középiskolai tanulmányait a székelyudvarhelyi Benedek Elek Tanítóképzőben végezte. 2002-ben történelem szakos oklevelet szerzett, majd 2002–2003 között mesteri képzésen vett részt a kolozsvári Babeº–Bolyai Tudományegyetemen. 2011-ben doktori címet szerzett a Román Akadémia Nicolae Iorga Történettudományi Intézetében Bukarestben. Jelenleg a Román Akadémia Gheorghe ªincai Társadalomtudományi Kutatóintézet munkatársa Marosvásárhelyen. Kutatási területe: nemzetiségpolitika Romániában a 20. sz. második felében, román-magyar kapcsolatok, Kelet-Európa története, rendszerváltás 1989.
Eddig megjelent kötete: Aranykorszak? A Ceauºescu-rendszer magyarságpolitikája 1965-1974. Pro-Print Könyvkiadó, Csíkszereda, 2010.
Denisa Bodeanu 1977-ben született a Prahova megyei Bãlþeºtien. 2002-ben történelem szakos oklevelet szerzett, majd 2002-2003 között mesteri képzésen vett részt a kolozsvári Babeº-Bolyai Tudományegyetemen. 2009-ben doktori címet szerzett a kolozsvári Babeº-Bolyai Tudományegyetemen. Jelenleg a Securitate Irattárát Felügyelő Bizottság munkatársa Bukarestben. Kutatási területe: etnikai és vallási kisebbségek, közélet a kommunizmus időszakában. Eddig megjelent kötete: Neoprotestanþii din Transilvania în timpul regimului comunist. Studiu de caz: Baptiºtii din judeþul Cluj. Mãrturii ºi documente. Argonaut, Bucureºti, 2007.
Forrás: Greenfo