Az okostelefonok generációja nagy áttörést hozott az információáramlásban, tehát nyugodtan tekinthetjük őket a nyugalom megzavarására tökéletesen alkalmas eszköznek.
Ám Samuel Wilkinson formatervezőnek mégsem ez jutott róluk eszébe, hanem a higgadt életvitel. Pontosabban az, hogyan lehet egy okostelefon, netán tablet használót arra buzdítani, hogy lassítson egy kicsit a mindennapokban.A londoni művész a természethez fordult segítségért, és megalkotta a Biome Smart Terrarium-ot, vagyis az okos terráriumot. Az alkotás különlegessége, hogy iPad-ről vagy iPhone-ról is irányítható – ezeken az eszközökön keresztül állíthatjuk be, hogy a terrárium milyen klímát, mennyi vizet és tápanyagot biztosítson a benne élő növényeknek.
Az alkotó elmondása szerint a mini-ökoszisztéma úgy működik, mint egy tamagocsi, azaz a tulajdonosnak folyamatosan figyelnie kell a rendszer jelzéseit. „Egy ilyen élővilág fenntartása türelmet és odafigyelést igényel. A célom az volt, hogy az okostelefon-tulajdonosokat egy lassúbb, nyugodtabb életvitelre buzdítsam, és megmutassam nekik, mi mindenre lehet még ezeket az eszközöket használni. A technika viszont ugyanaz, amit már ismernek.”
Az apró kertet alacsony energiafogyasztású, de nagy teljesítményű világítással szerelték fel, hogy reprodukálni tudja a sivatagi klímát, ahogy a trópusit vagy az üvegházit is. Így még az is könnyedén boldogul vele, akinek eddig a legkevesebb köze volt a növényekhez. A Biome szenzorai rögtön érzékelik és továbbítják a terráriumban zajló változásokat, hogy megkönnyítsék a 21. századi kertészek dolgát.
A terrárium egyébként egy technológiai kiállításra készült, amelynek a visszafogott életvitel volt a témája. Arról nem érkezett még hír, hogy az alkotó piacra akarja-e dobni a készüléket.