Rost Andrea Pannon dalok című műsora igazi különlegesség minden zeneszerető és újdonságokra nyitott ember számára.
A műsor zenei anyagát Rost Andrea koncepciója alapján, népzenei előképek felhasználásával Jávori Ferenc mellett Szokolay Dongó Balázs és Bolya Mátyás szerezte. A szerzőpárossal a 2011. december 14-i Művészetek Palotája-beli koncert és nemrég megjelent lemezeik apropójából beszélgettünk megvalósult és még csak tervként létező álmaikról. (A Hódmezővásárhelyen készült interjú teljes terjedelmében a folkMAGazin legújabb számában jelent meg, itt csak a riport szerkesztett és rövidített változatát tesszük közzé két részre bontva. Ez interjú első fele itt olvasható.)- Jól elkalandoztunk a lemezektől. Hogyan kapcsolódik a Kindoflute duóanyaghoz a már korábban, de ugyancsak 2011-ben megjelent Tánclánc című album?
Matyi: Mielőtt belevágnánk ennek az eredetileg táncszínház számára írt zenei anyagnak a történetébe, feltétlenül szeretném megemlíteni zenésztársainkat, akik közreműködtek a Kindoflute című lemezen. Novák Csaba bőgős hihetetlen érzékenységgel reagált népzenei kérdésfelvetéseinkre. Kipróbált kolléga, akiben szerencsésen találkozik a népzenei rusztikusság és a jazzben elengedhetetlen játékosság. Másik két társunk a régizene felől érkezett: Jónás Kriszta sallang nélküli barokk szopránja és Mizsei Zoltán orgona improvizációja emeli szakrális térbe a lemez zárószámát.
Dongó: A Tánclánc lemez válogatást tartalmaz a Duna Művészegyüttes Örökkön-örökké című előadásához írt kompozíciókból. A Juhász Zsolt koreográfus felkérésére készült művek a színházi alkalmazáson túl tükrözik zenei-művészi törekvéseinket is.
- Egy színházi környezetbe szánt zene megállja a helyét lemezanyagként is?
Dongó: A tendencia az, hogy a műzene és a népzene, az alkalmazott- és a klasszikus zeneszerzés határai egyre inkább elmosódni látszanak. Ma már nem lehet hierarchikus rendként felfogni a „zenegyártás” ezen részterületeit. Másrészről viszont jogos a kérdés. A lemez újra lett keverve, és minden olyan technikai változtatást, amelyet „csak” a színházi alkalmazás indokolt, visszavontunk. Gondolok itt például olyan extrém hangszínekre, amelyek a táncosokat jól segítik, egy lemezen viszont zavaróak lehetnek.
- Matyi, az életrajzodat böngészve egy igen sokoldalú ember képe rajzolódik elém. Grafikai tervek mellett tűnik fel a neved, legutóbbi a Kindoflute lemez borítója. Kevesen tudják, hogy régebben hangszerépítéssel és bútorok tervezésével-kivitelezésével is foglalkoztál, hiszen faszobrász végzettséged is van. Kis kitérő a Műszaki Egyetemen, és sorolhatnám. Ezek után mégis meglepő volt egy mesekönyv szerzőjeként látni: A kobold, avagy ki menti meg Morfeuszt.
Matyi: Nehéz kordában tartani az invenciókat. Szívesen írok, érdekelnek a míves szövegek, versek. Ez a mese azonban valóban a fióknak készült. Évekkel később került újra elő és érdeklődés mutatkozott az online könyvpiacon, így most e-book-ként kapható a digitalbooks.hu oldalon. Lassan érlelődik bennem a gondolat, hogy zenét is írjak hozzá...
- Úgy látom, bármely témában szívesen elmerültök, de lépjünk tovább. A facebookon Rohoncz Music Manufactoryként talál rátok az ember. Mit jelent ez?
Dongó: Rohoncz Folkműhely. A kifejezés – ha úgy tetszik, gyűjtőfogalom – azért született, hogy szerteágazó tevékenységünk egy „márkanév” alatt jelenhessen meg. Öt kategóriát állítottunk fel: ROHONCZ Duo, ez a Kindoflute lemez repertoárja; ROHONCZ Chamber, ez olyan jellegű kamarazenei felállásokat takar, mint amilyen a Tánclánc lemezen is hallható; ROHONCZ Crossover, ezzel kapcsolatban leginkább a Pannon dalok produkcióra, a Két Szokolay-estre vagy Fassang László orgonaművésszel közös koncertekre kell gondolni; ROHONCZ Historical, ez a régizene és a népzenei gesztusrendszer kísérleti közösségét jelenti; végül a ROHONCZ Theatre, amelyben tánc/báb/színházi környezetben próbáljuk ki magunkat.
- De mit jelent a szó maga?
Dongó: Matyi bukkant rá a szóra egy Szómúzeum című könyvben, amely gyűjtemény a magyar nyelvben valamilyen okból meghonosodni nem tudó szavakat gyűjti csokorba. Jelentése eszerint ‘csatár, futár’. De számunkra már a hangzása is kedves, valahogy szépen (hang)festi le a zenészek nyughatatlan életét, örökös „utazását” is. Talán nem is fontos megtölteni ennyire konkrét jelentéstartalommal, maradjon így.
Szokolay Dongó Balázs, Bolya Mátyás: Kindoflute (2012. február 25., Marczibányi Téri Művelődési Központ)
Rost Andrea: Pannon dalok (2011. december 14., Művészetek Palotája)
Dongó: Nagy László, nagyon kedves soproni barátunk és munkatársunk, a Viva la Musica Művészeti Ügynökség vezetője ismertetett minket össze. Neki köszönhető, hogy Sebestyén Mártával közösen készített triólemezünk, a Nyitva látám mennyeknek kapuját eljutott a Harmonia Mundi kiadóhoz, és így az egész világon kapható nemzetközi kiadás is készült. Amikor Andrea megkeresett minket a tervével, hogy népdalokat szeretne énekelni a Kárpát-medencéből, egyben biztosak voltunk: semmiképp sem szándékoztunk Andreából népdalénekest faragni, ahogy mi sem akarunk mellette népzenei zenekar lenni. Fél évig írtuk a zenéket, egyeztettük, próbálgattuk Andreával, hogy mi áll neki jól, milyen hangnemben. Nagyon nyitottan közelített, a halk dúdolástól a bel canto-ig sok mindent kipróbált. A végeredmény kortárs zene, kreatív zenészekkel és sok-sok improvizációval. Kamarazenét játszunk, népzenei alapokon.
Matyi: A Pannon dalok egy állomása azon útkeresésnek, amelyben olyan kérdésekre keressük a választ: hogyan nyúljon egy operaénekes a népdalhoz ma, hogyan tudják mindezt jól szolgálni az elmúlt évtizedekben kinevelődött népzenész generáció invenciói. Andreával közösen választottuk ki a dallamokat, megmutattuk neki azokat eredeti népzenei gyűjtéseken is. Igyekeztünk olyan zenei esszenciát alkotni ezek alapján, hogy kellőképpen érvényesülhessen hangjának az a nagyon kellemes, bársonyos középtartománya. Ugyanakkor mindannyiunk számára magától értetődő volt, hogy nem kell meghazudtolni Andrea operai gyakorlatát – csak egyszerűen legyen természetes, könnyed, vezesse a finom ívű folklórszövegek prozódiája.
- A végén kérlek, beszéljetek jövőbeli terveitekről, csak címszavakban!
Matyi: Jövő tavasztól rendszeres klubunk indul Az el nem játszott zenék klubja címmel…
Dongó: …Bartók másképp, valamint egy karácsonyi lemez, amelyhez szeretnénk megnyerni a Magyar Rádió Gyermekkórusát...
Matyi: …válogatás az eddig kiadatlan színházi zenéinkből.
- Tervek is vannak bőven. Sok sikert a megvalósításhoz! Köszönöm a beszélgetést!