Az elmúlt két évtizedben a Tamási Áron Színház egyik legfontosabb célkitűzésének tekintette a kortárs színházművészet értékeinek terjesztését, népszerűsítését a sepsiszentgyörgyi közönség körében.
Az a színházmodell, melyet színházunk megalkotott, olyan közönséget nevelt ki a városban, mely ma már a legmagasabb színvonalú színházi produkciók befogadására is képes. Közönségének nyitottsága, kortárs színházi értékek iránti fogékonysága alapján Sepsiszentgyörgyöt ma a magyar és a romániai színházművészet egyik legjelentősebb gócpontjaként tartják számon.Előzmények
Egy Sepsiszentgyörgyön megszervezett nemzetközi színházi biennálé gondolata nem előzmények nélküli. A Tamási Áron Színház által követett, kortárs színházi értékrenden alapuló művészeti koncepcióból szervesen következett egy szélesebb látóterű rendezvény sepsiszentgyörgyi meghonosításának gondolata. Így került sor azokra a rendezvényekre, melyek az 1990-es évek végén újjáélesztették a Nemzetiségi Színházi Kollokviumok jelentős szakmai vitákkal járó két kiadása (1978 és 1980) által megteremtett sepsiszentgyörgyi színházi fesztiválhagyományt. Az 1997-es Tamási-Centenárium a színház névadójának életművét – annak a ma színházában való továbbélését – szemlézte, műsorában hagyományos és formabontó színházi előadások mellett koncertek, táncjátékok is helyet kaptak. Ezt követte 1998-ban a TEATRUM Fesztivál, mely a magyar nyelvterület újító szándékú, előremutató színházi kezdeményezéseiből kínált igényes körképet a fesztivál közönségének.
A fesztivál koncepciója
A REFLEX Nemzetközi Színházi Biennálé koncepciója három, egymás köré épülő kontextusban épül fel. E három kontextus közül az első Sepsiszentgyörgy művészeti élete. A székelyföldi kisvárosnak az 1960-as évektől kezdődően komoly művészeti hagyományai vannak. Ezeket építik tovább azok a jelentős önkormányzati támogatásnak örvendő programok, melyeknek célja megerősíteni és európai összefüggésben továbbgondolni a város művészeti életét. Ezek között foglal el kiemelt szerepet országos érdeklődésre számot tartó, nemzetközi látóterű rendezvényként a REFLEX Nemzetközi Színházi Biennálé.
Sepsiszentgyörgy művészeti életében betöltött szerepe mellett a rendezvény hiánypótló kezdeményezésként jelenik meg a magyar színházművészet kontextusában is. Bár a régió országaiban számos, nemzetközi színházi fesztivál jött létre és épített ki magának sajátos hagyományt, a magyar nyelvű színházművészet körében nemzetközi érdeklődésű és európai színvonalú műsort felvonultató rendezvény nem tudott gyökeret verni. Közép-európai horizontjával, rangos műsorával a REFLEX fesztivál a magyar színházi szakma számára a kitekintés lehetőségét kínálja, hozzáférést olyan kortárs színházi értékekhez, melyek a magyar színjátszás rendezvénykörén belül jelen pillanatban nem hozzáférhetőek.
Katona József színház Budapest (2009)
A színházi fesztiválok európai körképében a REFLEX Nemzetközi Színházi Biennálé egyediségét érdeklődési köre adja. A fesztivál elsősorban közép-európai érdeklődésű színházi szemleként kíván jelentkezni az európai színházművészetben. Ilyen fesztivál-koncepcióval a szélesebb térségben is csak igen kevés rendezvény jelentkezik. Célunk egy olyan rendezvény kiépítése, mely a közép-európai térség saját kultúrájukon belül elismert színházi előadásait szemlézi, egybevetve e sajátos történelmi, politikai és társadalmi hátterű vidék hasonló problémákra adott színházi válaszkísérleteit, ezáltal pedig a közép- és keleteurópai térség reprezentatív színházi szemléjévé válni. A fesztivál második kiadása programatikusan nyit továbbá azon kortárs színházi törekvések felé, melyek a jelenkori európai színház út- és formakeresésének élvonalát jelentik.
A fesztivál főtámogatója
Amint a fesztivál első kiadásának esetében is történt, a REFLEX2 Nemzetközi Színházi Biennálé főtámogatója a MOL Románia.