Az Artinfo nemzetközi kiadása átfogó cikkben gyűjtötte össze 2011 általuk legjobbnak ítélt filmjeit, melyek közül nem egyet már a magyar közönség is láthatott, de a többiek bemutatójára sem kell sokáig várni.
Raúl Ruiz labirintusában egymásból születő, szenvedéssel teli történetek alkotják a szövevényes folyosókat, melyek együttesen rajzolják meg a 19. századi Európa romantikus, kosztümös világában kavargó árvák, magányos anyák és szétszakított párok életét. A négy és fél órás film a Camilo Castelo Branco háromkötetes regényén alapuló hatórás portugál minisorozatból született. A könyvön egyértelműen érezhető olyan nagy írók hatása, mint Balzac, Victor Hugo vagy Charles Dickens. A film alapvetően sötét hangulatú, mégis ragyogó – illő utószava az augusztusban elhunyt, termékeny chilei rendező karrierjének.
Melankólia

(A filmről írt kritikánk itt olvasható.)
Meek’s Cutoff
Kelly Reichardt „lassú mozis” westernje egy tragikus helyzet visszafogott ábrázolása. A történet 1845-ben játszódik, és a ország nyugati partja felé vezető út mentén lerobbant szekér hét utasáról szól. Az utazó telepesek belebotlanak egy magányos Cayuse indiánba, miközben vizet és a sivatagból kivezető utat keresnek. A csapat felderítője, Stephen Meek (Bruce Greenwood) meg akarja ölni az indiánt, míg a fiatal feleség (Michelle Williams) elhiszi, hogy csak segíteni akar rajtuk, és kiáll érte. A Meek’s Cutoff egy revizionista történelmi dráma, melyben ütközik a „rendeltetés kinyilvánítása” (A 19. század közepén jellemző gondolat, miszerint az Egyesült Államok sorsa, hogy az egész kontinenst elfoglalja, így jogalapot adva többek között a mexikói háborúra – a szerk.) erősen rasszista férfias hitvallása és a nő osztozkodó, védelmező ösztöne. A film egyben utal az amerikai vezetőkre jellemző szemellenzős politikára veszélyhelyzet idején. Fontos megemlíteni a zseniális hangeffekteket, melyek a legapróbb részletekig kidolgozottak – a vászon suhogásától kezdve a szekér kerekének csikorgásáig.
A Dangerous Method

Aurora
A román újhullám vezető alakja, Cristi Puiu azon filmesek közé tartozik, akik nyíltan felvállalják nemtetszésüket F.W. Murnau 1927-es klasszikusával, a Virradattal szemben, melyet egyszerűen tündérmesének tart. Az Aurora egyfajta visszavágás, mely a rendező Hat történet Bukarest külvárosából sorozatának része és The Death of Mr. Lazarescu című film folytatása. Az elmúlt évtized leglassúbb thrillerének három és fél órája alatt nem sok minden történik. Egy komor középkorú férfi (akit maga Puiu játszik) emberekkel társalog, akik némelyikével rokoni viszonyban áll, miközben a hasonlóan komor szomszédságot figyeli árgus szemekkel felújítás alatt lévő lakásából. A végén ugyan megtörténik a kitörés, de még így is rengeteg megválaszolatlan kérdés kavarog a nézőben. A film erősen összpontosít a mindennapi életre, mely próbára teszi a közönség türelmét, de ha egyszer megnézzük, sosem felejtjük el.
Hugo
A film hangneme élvezhetően keserédes, a gyerekek (Asa Butterfield és Cloe Grace Moretz) vakmerő kalandjai, és az 1930-as évek párizsi vasútállomásának varázslatosan egzotikus környezete különlegessé teszi Martin Scorsese első 3D-s próbálkozását. Amitől valóban ragyogó lesz, az az úttörő filmes, George Méliés (Ben Kingsley) által felépített világ szerető újrateremtése, és az ebben játszódó századfordulós képzelgések.
The Princess of Montpensier
Bertrand Tavernier 1987-es Beatricéje a középkori hideg és brutális Franciaország igazoltan véres ábrázolása volt. A The Princess of Montpensier ennek testvérdarabja, központjában egy arisztokrata család házas hősnője (Mélanie Thierry) áll. A nő szenvedélyesen szerelmes egy férfiba, aki nem lehet az övé. A végeredmény elképesztően fordulatos, tele cselszövéssel, párbajokkal, és csapdákkal, izgalmas felvételekkel és lendületes vágással kombinálva. Ez valóban mozgó költészet.
Élet és halál városa
Lu Csüan szélesvásznú eposza, ami úgy néz ki, mintha szénen és hamun szűrték volna át, a Japán Birodalmi Hadsereg 1937-es nankingi mészárlásáról szól. A történetet már többször vitték filmvászonra és színpadta is, de még soha nem ábrázolták így. Ez az alkotás a japán népirtásról olyan horderejű, mint anno a Schindler listája volt.
Utódok

Éjfélkor Párizsban

Fordította: Kalocsai Kristóf
via Artinfo