Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Elhunyt a magyar származású művésznő

Elhunyt a magyar származású művésznő

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 01. 01.
„Nem több ezer emberre utazunk, hanem egy válogatott társaságra”
2026-06-22 13:26:04

A vajdasági Dombos Festről Horváth Lászlóval, a fesztivál alapító-művészeti vezetőjével – egyben a Fonó

Vecsei H. Miklós a Zsámbéki Nyári Színházról
2026-06-22 12:31:15

Idén is megnyitja kapuit a nagy múltú Zsámbéki Nyári Színház , amelynek előadásai a már jól ismert

26. alkalommal vár mindenkit a DOMBOS Fest
2026-06-08 15:45:04

A Dombos Fest 2026-ban a „4 nap újratervezés” mottóval várja közönségét a kishegyesi löszfal alatt – az

Bérlettel a Zeneakadémiára
2026-05-17 22:34:25

Több év kihagyás után, a saját szervezésű koncertjeinek javát újra bérletekben kínálja a Zeneakadémia. A

további bejegyzések a szerzőtől »

Életének 106. évében elhunyt Eva Zeisel (Zeisel Striker Éva) magyar származású amerikai keramikus-formatervező – olvasható a művész internetes oldalán.

Az Egyesült Államok egyik legnevesebb iparművészeként számontartott Eva Zeisel december 30-án halt meg.

fotó: evazeisel.com
A világhírű művész 1906. november 13-án született Budapesten Stricker Éva Amália néven. A képzőművészeti akadémiát otthagyva kitanulta a keramikus mesterséget. Pályafutása a Kispesti Kőedénygyárban kezdődött, majd Németországban tevékenykedett, 1932-ben pedig a Szovjetunióba utazott, ahol az egész ország kerámiaiparának művészeti igazgatója lett, illetve porcelántárgyakat tervezett.

1936 májusában letartóztatták Sztálin meggyilkolására szőtt összeesküvésben való részvétel vádjával. Az állítólagos összeesküvés minden részvevőjét kivégezték, köztük az ő feljelentőjét is, őt magát azonban 16 hónapnyi magánzárka után elengedték, és kiutasították az országból. Szabadságát Londonban élő nagybátyjának, Polányi Mihály neves fizikusnak köszönhette, aki mozgósította érdekében a nemzetközi tudóstársadalmat. Börtönélményeit Arthur Koestler beleszőtte a Sötétség délben című regényébe.

Zeisel Éva a Szovjetunióból Ausztriába, majd Londonba utazott, és 1938-ban az Egyesült Államokba emigrált, ahol az amerikai piacra késve érkezett art deco szellemében kezdett dolgozni. Az ötvenes évektől megerősödött munkáinak humoros és organikus jellege, tervezési tevékenységét kiterjesztette más anyagokra, dolgozott rézzel, fával, üveggel, műanyaggal, krómacéllal és ezek anyagtársításaival. Egyik legnépszerűbb munkája a Hallcraft – Tomorrow’s Classic étkészlet.

Egyes szakértők a „humanista design” kifejezéssel illetik a formatervezés nagy úttörőjének és pedagógusának stílusát. Korán felismerte, hogy a jó terv nemcsak a hasznosságra és szépségre épül, hanem a tárgy és a használója közötti egyéb kommunikációra is, a tömegtermelés arctalan termékei között személyes formavilág kialakítására törekedett.

A művész 1983-ban tért vissza először Magyarországra, ahol a Zsolnay gyárban és a Gránit Kőedénygyárban egy sor vázát és kancsót tervezett. 1986-ban a Magyar Köztársaság Csillagrendjével, 2004-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntették ki.

Forrás: Hirado.hu

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Képzőművészet Képző Elhunyt

Ajánlott bejegyzések:

  • Létezik gyógyító múzeum?! Létezik gyógyító múzeum?!
  • Az identitás és természet határán – Leopold Bloom Díjjal ismerték el Dezső Tamás munkásságát Az identitás és természet határán – Leopold Bloom Díjjal ismerték el Dezső Tamás munkásságát
  • Katlanra fel! Kedden indul a 18. Ördögkatlan Fesztivál Katlanra fel! Kedden indul a 18. Ördögkatlan Fesztivál
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr407903566

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása