A közelgő választások kedvéért lemondta koncertjeit és kampányba kezd a világhírű énekes.
A szenegáli énekes, Youssou N'Dour – akit legtöbben a 7 Seconds című dalból ismernek világszerte – bejelentette, hogy elindul a februárban esedékes elnökválasztáson.N'Dour már egy jó ideje kritikus hanggal nyilatkozik a 11 éve hatalmon lévő Abduoulaye Wade-ről, akinek az énekes mellett még tucatnyi más kihívóval is szembe kell néznie.
N'Dour a tulajdonában lévő TFM (Television Futurs Medias) rádió- és televízióadásában jelentette be, hogy indul az elnöki posztért.
A zenész egyébként nem rendelkezik felsőfokú végzettséggel, de ezt nem is tagadja. „Igaz, hogy nem tanultam egyetemen, de az elnöki feladatok ellátásához nem könyvekre van szükség” – mondta beszédében N'Dour.
Persze nem lenne példátlan, ha a szenegáli énekes felcserélné a művészetet a politikára. A világ talán legismertebb hasonló pálfordulása Ronald Reagan amerikai elnök nevéhez fűződik, aki egy sikeres színészi karriert hagyott maga mögött, hogy a republikánusok színeiben – a párt által azóta is gyakran emlegetett – elnökké váljon.
Amerika másik nagy színész-politikusa a 2011-es évben bőségesen kapott a reflektorfényből. Az egyébként osztrák származású Arnold Schwarzenegger fiatalabb korában begyűjtötte a testépítővilág legrangosabb aranyfokozatú elismeréseit, majd a súlyzókat fegyverre cserélte és megmentette a világot a Skynettől a Terminátorban. 2003-ban adta politikai pályára fejét, és rögtön az első adandó alkalommal – szintén republikánus háttérrel – Kalifornia kormányzójává választották, mely tisztséget egészen lemondásáig, 2011. január 3-ig birtokolt.
Ha szigorúan vesszük a politikai szerep fogalmát, akkor viszonylag kevés olyan művész van Magyarországon, aki az elmúlt pár évtizedben a fentiekhez hasonló pályaváltást hajtott végre. Azt azonban nem mondhatjuk, hogy nincs, mert bár a MIÉP leépülését követően ritkán emlegették nevét, de az Új Színháznak köszönhetően Csurka István ismét betört a köztudatba. Az író, aki egyébként sokak szerint fantasztikus irodalmi értéket tett le az asztalra élete során, a '80-as években részt vett az MDF megalapításában is. Érdekes fordulat, hogy 1993 elején még viszonylag szoros küzdelemben, 536:674 arányban maradt alul Antall Józseffel szemben a párt elnökségéért vívott küzdelemben, pár hónappal később már ki is zárták a pártból. Csurka nem késlekedett, és szinte azonnal megalapította a Magyar Igazság és Élet Pártját, melynek következményeképp írói munkássága erősen háttérbe szorult.
A politikai fellegek időszakos ritkulásának köszönhetően Csurka István több darabja is bemutatásra kerül, nem csak az Új Színházban.
Forrás: The Guardian