Hosszú évtizedekig pihent az ezeréves relikvia idegen földön.
1978. január 6-án kaptuk vissza a Szent Koronát az Egyesült Államoktól, miután a második világháborút követően megőrzésre átadtuk azt az amerikai csapatoknak.A koronát a nyilasok hatalomátvételét követően védelembe helyezték, először Veszprémbe, majd Kőszegre, utána az ausztriai Mariazellbe, végül pedig Mattsee-be került, ahol elásták. 1945. május 4-én az amerikai 86-os gyalogos hadtest katonái találták meg a koronát az elfogott koronaőrök információi alapján. Bolyongása Nyugat-Európában egy darabig még folytatódott, míg végül az Egyesült Államokban kötött ki. 1951-től hazaszállításáig Fort Knoxban őrizték, ahol akkoriban az amerikai aranytartalék jelentős részét és más egyéb kincseket tároltak.
A Szent Koronát Jimmy Carter elnök utasítására adták vissza Magyarországnak. A január 6-án tartott ünnepségen a Parlamentben Cyrus Vance amerikai külügyminiszter átadta a koronát és a koronázási ékszereket a magyaroknak, ahol az országot Lázár György miniszterelnök és helyettese, Aczél "elvtárs" képviselte. Az eseményre számos elismert művész is meghívót kapott, így ott volt többek között Illyés Gyula és Kocsis Zoltán is.
A koronát és az ékszereket restaurálás után a Nemzeti Múzeumban állították ki, ahonnan több mint két évtized után, 2000. január 1-jén a Parlamentbe vitték. A Szent Korona, a királyi jogar és az országalma ma is az Országházban látható, míg a koronázási palástot a Nemzeti Múzeumban lehet megtekinteni.