A férfi nem is sejtette, hogy egy egyszerű könyvvel mit teremtett.
Karel Èapek 1890. január 9-én született Malé Svatoòovicében, az Osztrák-Magyar Monarchiában, a mai Csehország területén.Ő volt az első ember, aki használta a robot szót, mely 1921-ben, R.U.R című könyvében jelent meg. Èapek később testvérének, Josefnek tulajdonította a szó kitalálását, de ennek elterjedése kétség kívül az ő érdeme marad.
Èapek a klasszikus sci-fi műfajának egyik legnagyobb alakja volt, akit többek között George Orwell-lel szoktak egy lapon emlegetni.
Központi témája volt a különféle forradalmi találmányok erkölcsi hátterének vizsgálata, a diktatúrák és a magánszektor túlzott megerősödésének következményei.
A fentiek miatt nem meglepő, hogy Èapek a ’30-as években több munkáját is a náci birodalom terjeszkedése és brutalitása köré fogalmazta meg. Emiatt Németországban közellenségnek számított, de nem volt hajlandó arra, hogy elhagyja szülőföldjét a veszély miatt. Végül az erőszakos halál elkerülte, kétoldali tüdőgyulladás miatt hunyt el 1938. december 25-én.
Testvére, Josef – aki szintén művész volt – nem volt ilyen „szerencsés”, ő a bergen-belseni koncentrációs táborban halt meg.
Èapek emlékét a sci-fi és a számítógépes világ számos helyen őrzi. A Futurama és a Star Trek sorozatokban bolygót, illetve személyt neveztek el róla, ezen kívül legalább két programozási nyelv „keresztapja” is.