„1999-ben már volt egy kiállításom a Bárkában és emlékeim szerint jól sikerült. Általában ha kiállítok, törekszem arra, hogy a tér, ahová a képeim kerülnek ne steril galériai környezet legyen, hanem olyan közösségi tér, ahol amúgy is élet van, és a Bárka színház ilyen. A mostani kiállításon festett arcok, kifestett, megfestett, befestett, lefestett, odafestett portrék láthatóak barátaimról, magamról. Nagyon festői feladat egy eleve kifestett arcot megfesteni, az arcot a festék mögött, festékkel. Remélem sikerült.” (Novák Erik)

Az este a tömegből hirtelen a színpadra ugró négy férfi (köztük Erik) előadásával kezdődött, akik dobokkal a kezükben énekelni, kántálni kezdtek. A közönség soraiban a többség nagy lelkesedéssel fogadta a performanszt, ám egy-két gyanútlanabb látogatót meglepetésként ért a hamar transz-közeli állapotba kerülő, éneklő férfiak látványa – a szertartás végeláthatatlannak tűnt. Az előadás közben a képeket figyeltem: a festmények rengeteg karaktert, színt, lelkiállapotot tükröztek, rajtuk – egyben a jelenlévő közönséget is alkotó – közösség tagjai jelentek meg egyszerre hétköznapi emberekként, és természetfeletti erők által irányított, néhol állatias lényekként.
Mindeközben a fiúk még mindig, egyre nagyobb beleéléssel kántáltak. A közönség soraiból fiatalok, öregek követték őket, majd a zenélés után kezdetét vette maga a megnyitó: Egyed László festőművész és Horváth János színész egymást túllicitálva igyekeztek szavakba önteni érzéseiket, gondolataikat a képekkel kapcsolatban. Az inkább baráti, mint szakmai beszélgetés során felhívták a figyelmet a színek szimbolikájára az indián kultúrában, illetve megpróbálták rávenni a közönség soraiban ülő modelleket, nevezzék meg a róluk készült képeket. A beszélgetést egy újabb dal szakította félbe, melybe egyre többen bekapcsolódtak. Az éneklő férfiak a színpad körül csoportosultak, míg az asszonyok és gyerekek a kanapén üldögéltek. A program nagyon kötetlen volt, kevésbé megnyitó-, inkább klub-hangulatot keltett. Habár sajnos a szerző nem szívesen beszélt a képeit ihlető társaságról, a közönség soraiban feltűnt egy-két ismerős, akik ennél készségesebbek voltak.
Az este kétségtelenül érdekesre sikerült, aligha vettem részt ennél rendhagyóbb kiállításmegnyitón, „kívülállóként” sajnos azon kellett kapnom magam, sokkal inkább a közösség (közönség) köti le a figyelmem, mint a képek: tartalmuk, mondanivalójuk jóval kevésbé volt beszédes a jelenlévő társaságnál, akikkel nyilvánvalóan minden látogatónak találkoznia kéne, hogy a kiállítás általuk elnyerhesse igazi értelmét. Így azonban kérdéses, ezt a tárlatot mennyire szánta a művész a széles körű publikumnak, és mennyire a „bennfenteseknek”. A képek azok számára tudnak csak igazán relevánssá válni, akik belelátnak az indián közösség életébe, és össze tudják kötni a képeken megjelenő alakokat, érzelmeket saját tapasztalataikkal.
Nekem ehhez Winettou sajnos még kevés.