A fiatalok jobb esetben az ablakból nézik, rosszabb esetben az utcákon, saját bőrükön tapasztalják a fegyveres konfliktusok gyötrelmeit.
A War Toys (Háborús játékok) névre hallgató projekt a fotóművész, Brian McCarty különleges kezdeményezése, melynek során háborús övezetekben élő gyermekek élményeiből, rajzaiból és történeteiből készít fényképeket játékok felhasználásával.
„A War Toys a háborút vizsgálja azoknak a gyerekeknek a szemszögéből, akik nap mint nap az árnyékában élnek. Mivel a fiatalok nyelvi készségei nem teljesen kifejlettek, így leginkább indirekt módon – rajzokon, játékokon keresztül – tudják megosztani élményeiket. Ezeket a jeleket próbálom megfejteni, majd a játék nyelvét komolyra fordítani” – írja McCarty.
McCarty arra vállalkozott, hogy több mint három hónapot tölt Izrael, a Gázai övezet és az arab világ konfliktusok által gyötört területein, ahol a háború borzalmait saját bőrükön tapasztaló gyerekekkel foglalkozik.
A megdöbbentő eredményeket produkáló folyamat a gyerekek felkutatásával kezdődik – ebben az adott térségben tevékenykedő karitatív szervezetek segítik a fotóst. A kicsik úgynevezett expresszív művészetterápián vesznek részt, melynek lényege, hogy élményeiket a játék és a művészet eszközeivel szemléltetik. Az ebből született alkotások képezik a fotók alapját.

Amennyiben arra a körülmények lehetőséget biztosítanak, McCarty igyekszik a gyerekek által felelevenített emlékeket a történések valódi helyszínén lefotózni, melyhez előzetesen kiválogatja a célnak megfelelő, helyben kapható játékokat.
Az eddig rendelkezésre álló képanyag McCarty első, egy hónapos utazásának eredménye; ennek során kizárólag palesztin gyerekekkel találkozott (az izraeliekkel még nem sikerült összehozni a csoportot). A képek – amellett, hogy viszonylag pontosan ábrázolnak egyes szituációkat – meglepő kontrasztot mutatnak, hiszen a legtöbb esetben ártalmatlan játékok kezébe kerül a fegyver. McCarty képeire nézve rögtön érezhető, hogy a figurák pontosan annyira illenek a helyszínhez, mint amennyire egy gyerek a háborúba. Semennyire.
McCarty ötlete – amellett, hogy zseniális fotókat produkál – azért is hasznos, mert az általa elindított folyamat résztvevői mind helyi emberek, akiknek jól jön a munka: a környék fiatal felnőttjei segíthetnek az egyes szervezetekkel való kapcsolattartásban, a gyerekekkel történő foglalkozásban és persze az ismeretlen környéken történő eligazodásban is.

Amennyiben McCarty megkapja a megfelelő támogatást munkája befejezéséhez, akkor még legalább további két hónapnyi munka vár rá a Közel-keleten, ahol remélhetőleg számos hasonló, remek fénykép születik majd.