Akinek nincs akváriuma, kerti tava, netán medencéje, az vajmi keveset találkozik algával, a szusirajongókat leszámítva. Pedig, úgy tűnik, kéne.
A londoni Architecture Association School egy igen érdekes interaktív projektnek ad most otthont, amit az ecoLogicStudio alkotott meg. Az iroda, amelyet Claudia Pasquero és Marco Poletto 2004-ben alapított, munkáival a városi lét és természet kapcsolatára fókuszál és ennek számtalan megjelenési formájára.Foglalkoznak építészettel, dizájnnal, a vízzel, világítással, az öko-tudatos életmóddal, interaktív folyamatokkal, kertészkedéssel és az algákkal is. H.O.R.T.U.S. (Hydro Organism Responsive to Urban Stimuli) nevet viselő, a természet, a gép és az ember interakcióját összefogó installációjuk ezek közül többel is foglalkozik.
Az AAS-ben felálított H.O.R.T.U.S. első látásra egy bizarr, zöld kórteremre hajaz, ugyanis a fehér teremben a fűzöld szőnyegek felett rengeteg infúziós tasakra emlékeztető műanyag tároló lóg, amelyek a zöld számtalan árnyalatában játszanak. A tasakok úgynevezett foto-bioreaktorok, és mindegyik egy sajátos „üvegházat” alkot, amely 9 különféle algafajnak ad otthont.
A tasakok mindegyikét egy vékony műanyag csővel látták el, amin keresztül a látogatók etethetik az algákat, mégpedig nem mással, mint a lélegzetükkel. A széndioxid, amely így a tasakokba jut, elősegíti az algák növekedését és az oxigéntermelésüket.
A tasakokra QR-kódokat nyomtattak, amit a látogató leolvashat az okostelefonjával, és részletes információkat kaphat arra, hogy épp milyen algafajt etetett meg, és mennyi oxigént hozott létre a rendkívül egyszerű művelettel. A leolvasott kódok mindegyike egy közös virtuális kertet táplál, amely egy kijelzőn keresztül élőben értesíti a látogatókat arról, hogy mi történik az installációban.
A H.O.R.T.U.S. persze nem csak arról szól, hogy lihegjünk bele egy műanyag zacsiba, netezzünk egy kicsit az iPhone-on, aztán viszonthallás, hanem ezzel az érdekes és szokatlan térrel szeretné felhívni a közönség figyelmét arra, hogy a jövőnk nagymértékben az algáktól is függhet. Egyre több kutatás irányul arra, hogy feltárják, milyen szerepet játszhatnak az algák a környezetkímélő, hidrogénalapú energiák előállításában, a víz tisztításában vagy éppenséggel a jövő nemzedékeinek élelmezésében.
Éljenek tehát az algák, a technika és a városi ember, aki valószínűleg lusta lesz kapálni, de medencét hajlandó építtetni.