Kinek ne jutott volna eszébe már legalább egyszer, milyen felemelő érzés lehet apró csillogó pöttyök között lebegni – és milyen lehet az űrutazás.
Ez az érzés eddig csak a kiváltságosoknak adatott meg, és bár manapság már létezik az egyelőre borsos áru űrturizmus, lássuk be, pár orosz vagy amerikai szakival nyomorogni egy büdös kabinban nem igazán adja vissza a végtelen magasztos illúzióját.De nem kell kétségbeesnünk – a pöttyök megszállottja, Yayoi Kusama briliáns installációja segítségével elveszhetünk a mindenségben, ha nagyon akarunk.
Az egyik legjelentősebb japán kortárs képzőművész, aki legutóbb a brisbane-i Gallery Of Modern Art-ban dobott egy hatalmasat az The Obliteration Room című munkájával, most a londoni Tate Modernben nyűgözi le a látogatókat.
A Tate-ben rendezett retrospektív tárlatának egyik központi része az Infinity Mirror Room – Filled with the Brilliance of Life, vagyis a Végtelen tükörszoba – Tele az élet ragyogásával. A hatalmas tér falait tükrök borítják, és az egészet csak és kizárólag apró, színes LED-ek világítják meg, amelyek szakaszosan változtatják a színüket. A hatás valóban földöntúli.
A 82 éves japán művésznő, aki szeret önként pszichiátriai intézményekben időzni, sokat dolgozott már tükrökkel, de ez az alkotás nagyobb minden eddiginél. A február 9-től június 5-ig látható tárlata festményeit, szobrait és filmjeit mutatja be az angol közönségnek, akiket igen hamar le is kenyerezett.
Ne állja utunkat a becsődölt Malév, fapados járat mindig akad valahol – ennyi pénzt bőven megér a csillagfürdő.