Idén először európai balett-társulatok vezetői is részt vesznek a végzős balettművész növendékek vizsgáin a Magyar Táncművészeti Főiskolán. A balettigazgatókat elsősorban azért hívták meg, hogy képet kapjanak a végzősök tudásáról, és kiválaszthassák azokat a tehetségeket, akiket később szerződtetnének.
A Magyar Táncművészeti Főiskola elsősorban a környező országok neves operaházainak képviselőit hívta meg a 9. évfolyamos hallgatók hétfőn kezdődő, úgynevezett termi képesítő vizsgáira. Az idei évben egy 9 fős leány és egy 8 fős fiú osztály végez, Machert Szilárd és Fodorné Molnár Márta vezető balettmesterek irányításával. Európai viszonylatban nagy létszámú évfolyamnak számít a két végzős osztály, hiszen van olyan partner intézmény, ahol évek óta egy-egy fiú és három-négy lány végez a balettművész szakon. Szakály György, a budapesti főiskola rektora elmondta: a külföldi társulatvezetőket elsősorban azért hívták meg, hogy képet kapjanak a végzősök technikai és művészi tudásáról, és már a vizsga alatt kiválaszthassák azokat a tehetségeket, akiket később szívesen leszerződtetnének. A vizsgákra várják a spliti, a pozsonyi, a chemnitzi és a varsói balett-társulatok vezetőit. Természetesen a magyarországi nagy együttesek művészeti igazgatói is meghívást kaptak az eseményre, ők minden évben ezeken a vizsgákon választják ki társulataik új tagjait.Az idén először a balett, az emelés tárgy (pas de deux) mellett modern- és kortárstáncból is vizsgáznak az ifjú művészek. A magyarországi, és főleg a nemzetközi társulatok jó része ugyanis már nemcsak tisztán klasszikus technikákkal viszi színre előadásait, így a fiatal művészeknek szükségük van a modern technikák elsajátítására is.
A végzősök között a főiskola nagy reménységének számít Darai Tamás és Török Zsolt, akik sikeresen szerepeltek versenyeken és fesztiválokon, számos főszerepet táncoltak a főiskola előadásain, valamint Csonka Vanessza, aki 2010-ben ezüst érmet kapott az isztambuli nemzetközi balettversenyen.
Forrás: MTI