Az első magyar kerekesszékes szépségverseny, a Miss Colours Hungary elődöntőjén öttagú zsűri kérdezte a tizenhat ambíciózus és vonzó versenyzőt. Nyolcan jutottak tovább, őket profi szépségipari szakemberek készítik fel a február 25-ei döntőre, amely a Larus Étterem és Rendezvényközpontban kerül megrendezésre. A döntősök ruháit Zoób Kati tervezi.
A zsűri a hölgyek rátermettségét, elhivatottságát, kommunikációs készségét, valamint a külső és belső összhangot vizsgálta. Szempont volt, hogyan állnak helyt a magánéletben és a munkában. Amellett, hogy szeretnék megmutatni: egy kerekesszékes nő is vonzó, a versenyzők a kötetlen beszélgetésekben kiemelték a pozitív hozzáállást és önmaguk felvállalását. Van, aki szervdonációs kampányát, más az aktív kerekesszékes életet, a sportot szeretné népszerűsíteni. A legtöbb versenyző sikeres karriert mondhat magáénak, míg egyikük arra büszke, hogy balesete után ugyanolyan hétköznapi tudott maradni, mint amilyen előtte volt: helyt áll anyaként és feleségként.„Szívesen hirdetem, hogy nőnek érzem magam" – mondta el a zsűrinek az első versenyző, Konkolyné Nagy Andrea, aki elegánsan, divatos szőke hajjal és szolid sminkkel érkezett. Kíváncsian várja, a profi szakemberek mit látnak benne. Balesete után férjhez ment, gyereket szült, lediplomázott, Tárnokon pedig akadálymentesített ruhaüzletet hozott létre. „Mindenkinek vannak nehéz napjai, a körülményekből a legjobbat kell kihozni. Nem szeretem, ha sajnálnak" – mondta.
Murga György, a Laurus igazgatója az elődöntő szünetében a Közelkép kérdésére elmondta, kellemes csalódás volt számára a verseny: nem gondolta, hogy ennyi kerekesszékes ember szeret sportolni. Pálfi Judit és Molnár Marietta vívók mellett – előbbi világbajnok és paralimpikon – jelentkezett táncos, horgász, bokszoló és handbike-os hölgy is a versenyre. „Bízunk benne, hogy ezen felbuzdulva a többi potenciális jelentkező is kedvet kap a nyilvános szerepléshez" – mondta.
Körülbelül ötven hölgy jelentkezett, és már a tizenhat elődöntős kiválasztásánál is voltak viták – tudtuk meg a szervezőktől. „Csak aktív kerekesszéket használni tudó, aktív életet élő embereket hívtunk be" – mondta el Kazány Tibor, a Colours Rehab Kft. ügyvezetője, akitől azt is megtudtuk, azért, hogy még több versenyzőt tudjanak jutalmazni, úgy döntöttek, két udvarhölgyet is választanak a szépségkirálynő és a közönségdíjas mellett. Elmondta azt is, milyen nehéz volt megfelelő, akadálymentesített szállodát találni: végül a szomszédos Novotel állt melléjük, a versenyzők szállítását az Angyalkerék Alapítvány biztosítja, a fotózás pedig a Beton Stúdióban lesz.
„Itt nem sablon, hogy a szépség belülről is fakad. Fontos számunkra, hogy a versenyen keresztül felhívjuk a figyelmet a kerekesszékes emberek sikereire" – mondta Varga-Tarr Sándor, a projekt igazgatója, az Érthetően az Egészségért Alapítvány kommunikációs vezetője. A szervezet azon dolgozik, hogy áthidalja az orvosok, egészségügyi dolgozók és betegek közötti kommunikációs szakadékot. Minden évben kiválasztanak egy kezdeményezést, amelynek kommunikációs felületeket biztosítanak. „Kazány Tibor talált ránk. Ma nem tudják az emberek, hogyan viselkedjenek egy fogyatékossággal élő emberrel. Mi azt szeretnénk, ha elindulna egy másfajta gondolkodás" – mondta Varga-Tarr Sándor. Mérföldkőnek tekinti a kezdeményezést, és szeretné, ha a jövőben más mozgássérült szegmensbe – motoros székkel közlekedő, protézissel járó – tartozó embereknek is rendezhetnének versenyt. Idén divatbemutatókat, promóciós rendezvényeket terveznek.
Fiala de Gábor fotóművész, reklám- és divatfotós a vizuális szakmát képviselte a zsűriben. „Elsősorban a szépséget és kisugárzást figyeltem, és csodálatos, ragyogó arcokat láttam" – mondta. A hölgyeket figyelemkeltő és átlagos kampányokban is el tudja képzelni. „Emlékeztetőként lefotóztam a hölgyeket, írogattam de nagyon nehéz dolgunk lesz: ezt mondogatom Pataki Zitának itt mellettem."
Igali Zsuzsanna, az integrált Addetur Alapítványi Gimnázium és Szakképző Iskola angoltanára. „Minden nő szereti szépnek érezni magát. Sokat mozgok, és figyelek a táplálkozásomra." Az integrált iskolát a szemléletformálás szempontjából tartja fontosnak, mivel a gyerekek sokkal könnyebben elfogadják a másságot: ép és fogyatékossággal élő diákok együtt járnak szórakozni, ha kell, felkapják és lecipelik a lépcsőn a kerekesszékes embert. Zsuzsanna sokat utazik: mostanában főleg Strasbourg-ba, mivel az Európa Tanács Women and Girls with Disabilities (Fogyatékkal élő nők és lányok) albizottságában Magyarországot képviseli. „Jelenleg azt kutatjuk, hány aktív fogyatékossággal élő nő van Magyarországon, hányan vesznek részt a közéletben, hányan élnek elfogadó környezetben. A továbbiaknak a tanítás mellett a fogyatékossággal élők jogaival is szeretnék foglalkozni."
A jelentkezőket huszonnégy órán belül értesítik a továbbjutásról. A közönségdíjas hölgyre, akiről az internetes és a döntőn leadott voksok döntenek, február 13-a és 24-e között lehet szavazni a misscolours.com oldalon. A döntő február 25-én, a Larus Étterem és Rendezvényközpontban kerül megrendezésre. A döntősök ruháit Zoób Kati tervezi.
Forrás: Közelkép.hu