Hat éve tartották az első ilyen partit, ma már körülbelül hétezer nő vesz részt benne, és a szám egyre növekszik.
Évente mintegy kétmillió tonna új ruhát vásárolnak Nagy-Britanniában, és egymillió tonna kerül szemétbe: e trend lassítását és megfordítását tűzte ki célul Lucy Shea, a Futerra elnök-vezérigazgatója. Hat éve hirdette meg első ruhacserepartiját, majd létrehozott egy honlapot az ilyen találkozók hirdetésére, népszerűsítésére, illetve a szervezésüket segítő tanácsadásra. Az elmúlt hetekben Buenos Airestől Mexikóvárosig, Sydneytől Párizsig nők sokasága kért tőle tanácsot a csereberék lebonyolításához. A Swishing.com honlapot ma már havonta tízezer nő látogatja rendszeresen, és mintegy hétezer nő cserél évente körülbelül 25 ezer ruhát. Shea egy korábbi, 2009-es becslése szerint a ruhacserebere, amelyet angolul swishingnek nevezett el - a szó eredetileg a selyem suhogását jelzi -, évente mintegy 202 800 kilogramm ruhát mentett meg attól, hogy szemétben kössön ki, azóta valószínűleg jóval többről van szó."A swishingpartikat azért hoztuk létre, hogy csökkentsük a szemét mennyiségét, miközben egyfajta környezeti hatások nélküli vásárlási terápiával szolgálunk a nőknek" - idézte Shea-t a The Guardian brit napilap honlapja. A Futerra szerint minden egyes újrahasználható ruha cseréje 0,4 kilogrammal csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást egy új ruha elkészítésével szemben.
A csereberepartiknak megvannak a szabályaik: minimum egy divatholmit - nemcsak ruhákat, hanem kiegészítőket: cipőket, táskákat - illik hozni a partira, ahol kellemes környezetben, esetleg barátok körében, például pezsgőt kortyolgatva a vendégek ingyenesen hozzájuthatnak azokhoz a darabokhoz, amelyeket kiszemeltek. Az etikett azt kívánja, hogy csak annyi darabbal távozzanak, amennyit maguk is hoztak.
Nem csak csereberepartik keretében működik az eljárás, vannak internetes cserebere honlapok is, mint például a Big Wardrob, Swop2Shpo és a Posh Swaps. A személyes találkozók jellege is tovább bővült: tartottak már csereberét táncesttel fűszerezve, és adománygyűjtésre is felhasználtak már ilyen alkalmakat. A Nagy-Britanniából elindult mozgalom már nemzetközivé vált, idén február 15. és 21. között rendezték meg a globális ruhacserebere hetet.
Forrás: MTI