A Hubble Űrteleszkóp új mérései új bolygóosztály létezését erősítették meg. A vízvilág vaskos, párás atmoszférába burkolózik. Az Uránusznál kisebb, de a Földnél nagyobb világ.
Egy nemzetközi csillagászcsoport új bolygóosztály létezését erősítette meg, olyan vízvilágét, mely vaskos, párás atmoszférával rendelkezik. A GJ 1214b exobolygó úgynevezett „szuperföld”, nagyobb bolygónknál, de kisebb a Jupiterhez hasonló gázóriásoknál.A Hubble űrteleszkóp megfigyeléseit felhasználva most úgy tűnik sikerült megerősíteni, hogy a bolygó tömegének nagy része víz. Magas hőmérséklete pedig azt sugallja, hogy egzotikus anyagok is jelen lehetnek rajta. „A GJ 1214b egyetlen általunk ismert világra sem hasonlít” – mondta Zachory Berta,a Harvard Smithsonian Asztrofizikai Központ szakembere és a vizsgálat vezető kutatója. A bolygót 2009-ben fedezték fel földi teleszkópokkal. Átmérője 2,7-szer nagyobb a Földénél, és tömege majdnem hétszerese bolygónkénak. Egy vörös törpecsillag körül kering kétmillió kilométeres távolságban, ami azt jelenti, hogy hőmérséklete talán a 200 fokot is meghaladja.
2010-ben a csillagászok publikálták az atmoszféráját érintő méréseket. Ezek azt sugallták, hogy a GJ 1214b légköre talán vízből áll, de nem tudták ezt megerősíteni. Berta és csapata ezért a Hubble Űrteleszkóp nagy látószögű kameráját alkalmazta, hogy megvizsgálja, ahogy a bolygó átvonul csillaga előtt. Ezen átvonulások során a csillag fénye átszüremlik a bolygó atmoszféráján és adatokat szolgáltat a jelenlévő gázok elegyéről. A kutatók szerint eredményeik inkább a sűrű vízatmoszférának felelnek meg, mint a Szaturnusz Titán holdján uralkodó ködnek.
A bolygó sűrűségét érintő mérések is azt sugallják, hogy a GJ 1214b több vízzel rendelkezik, mint a Föld. Mivel a bolygó tömegét és méretét ismerik, a csillagászok ki tudják számolni sűrűségét, mely köbcentiméterenként 2 gramm lett. A víz sűrűsége köbcentiméterenként 1 gramm, míg a Föld átlagos sűrűsége 5,5 gramm köbcentiméterenként. Mindez azt sugallja, hogy a GJ 1214b sokkal több vizet hordoz, mint a Föld, és kevesebb kőzetet. Azt is jelenti, hogy a világ belső struktúrája nagyon különbözhet anyabolygónkétól.Berta szerint a magas hőmérsékletek és nyomások egzotikus anyagokat – mint „forró jeget” vagy szuperfolyékony vizet” – hozhatnak létre, melyek mindennapos tapasztalataink szemszögéből teljesen idegenek.
Az elméleti fizikusok szerint a GJ 1214b csillagától távolabb alakult ki, ahol a vízjég nagy mennyiségben állt rendelkezésre. Majd a rendszer történetének korai szakaszán beljebb vándorolt. A folyamat során áthaladhatott a csillag lakható zónáján, ahol a felszíni hőmérsékletek a földihez hasonlóak. Azt nem tudják, mennyi ideig tartózkodhatott ebben a zónában. A GJ 1214b a Kígyótartó (Ophiuchus) csillagképben található és csak 40 fényévre van a Földtől. Ennélfogva elsődleges célpont a James Webb Űrteleszkóp számára, mely a tervek szerint az évtized végén indul küldetésére. A vizsgálatot az Astrophysical Journal folyóirat fogadta el publikálásra.
Forrás: Hirado.hu