Köztéri szobor helyett borospincét alkotott Arnaldo Pomodoro, az egyik legjelentősebbnek tartott kortárs olasz szobrászművész. A még felavatás előtt álló umbriai művészpince már tele van a legjobb itáliai borokkal.
„Ez az első alkotásom, melynek belsejében sétálhatok, beszélgethetek és ihatok is” – mondta az olasz sajtónak az olasz és külföldi városok terein és intézményeiben kiállított műveiről, mindenekelőtt óriási bronzgömbjeiről ismert Arnaldo Pomodoro.
A 85 éves olasz szobrász Carapacénak (Páncélnak) nevezte el az általa a Tenuta Castelbuono nevű umbriai birtok közepére tervezett és leginkább teknősbékapáncélra emlékeztető borospincét. Pomodoro elmondta, most is azért választotta a gömbölyű formát, mivel nem akarta megtörni az umbriai dombok lágy ívét. „Ez a táj a reneszánsz festményekre emlékeztet. A teknősbékára is gondoltam, amely a stabilitás és a hosszú élet jelképe” – tette hozzá.
Az újságoknak nyilatkozó műkritikusok szerint Pomodoro épülete „olyan, mint egy megtépázott űrhajó, dombnagyságú réz és fa gömb, mezopotámiai piramis, kilométerekről látható vöröslő test.” A pince belső faszerkezetéhez a szobrász a Dolomitok vidékéről hívott ácsokat.
A szobrász alkotta pincét Matteo Lunelli, az ugyanezt a nevet viselő borászat elnöke rendelte meg. „Ahelyett, hogy műalkotást vásároltunk volna és azt állítottuk volna ki a pincénkben, a pincéből alkottunk műtárgyat” – fogalmazott.
A Pomodoro-borospince hivatalos avatása június 16-án lesz, de a világ legelső művészpincéje már megtelt a tavalyi szüret hordóival. A Tenuta Castelbuono harminc hektárján Sagrantino és Sangiovese szőlőtőkék sorakoznak.
Az extravagáns borospincéről a La Republica című olasz lap milánói kiadása közölt fotókat a honlapján.
Forrás: MTI