Németországban Karl May emlékévet tartanak a vadnyugati kalandregényeivel világsikert aratott német író születésének 170., és halálának 100. évfordulója alkalmából.
A rendezvénysorozat a Karl May él! című kiállítás megnyitójával kezdődött szombaton, az író születésének évfordulóján. A Szászország tartománybeli Hohenstein-Ernstthalban, az író szülőházban rendezett kiállítás mellett az év végéig csaknem száz további rendezvényen, tárlaton, felolvasóesten, könyvbemutatón emlékeznek a fantasztikus indiánregények szerzőjére, Winnetou és Old Shatterhand atyjára. Kevesen tudják, hogy bár May Károly csodálatosan írta le az indiánok, cowboyok világát, de életében nem járt a Vadnyugaton.A kettős jubileum mellett egy harmadik évfordulót is megünnepelnek, hiszen ötven éve készült Az Ezüst-tó kincse című NSZK-jugoszláv westernfilm, amelyet 16 további koprodukció követett Karl May munkái alapján. A legendás filmek köré például Berlinben júliusban háromnapos fesztivált szerveznek, amelyen a sorozat valamennyi darabját levetítik.
Emlékszik a filmre? A csodálatos színekre? Gojko Mitic arcélére, az Adriai-tenger kéklő egére? Érezze magát berlininek, nosztalgiázzon velünk!
A születésnap után alig öt héttel, március 30-án következik az emlékév másik kiemelt napja, a halálozás évfordulója, amelynek alkalmából az író sírjánál - az ugyancsak szászországi Radebeulban - tartanak megemlékezést.
Karl May minden idők legsikeresebb német regényírója. Munkái eddig világszerte 200 millió példányban keltek el, és 42 nyelven - legutóbb albánul és kurdul - jelentek meg. Az első film 1920-ban készült Karl May-regény alapján, az első hangosfilm pedig 1936-ban, és 1958-ban mutatták be az első olyan színes filmet, amely egy Karl May-művet dolgoz fel.