Budapesten lesz az első nemzetközi, brit parlamenti vitaformátumú verseny Magyarországon március 2 és 5 között. A rendezvényen több mint húsz ország és több mint negyven külföldi egyetem hallgatói vesznek részt. A szervezők és a résztvevők célja a szabad véleménynyilvánítás fontosságának hangsúlyozása és a racionális érvelésen alapuló vitakultúra elterjesztése a fiatalok körében.
„A brit parlamentáris vitát modellező vitaformátum egész Európában, Amerikában és több keleti országban mára a kultúra részévé vált.”- nyilatkozta Merczel Levente, a rendezvény egyik főszervezője, a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatója. A CEU (Közép Európai Egyetem) és a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói azért fogtak össze, hogy ezt Magyarországon is meghonosítsák. A szervezők véleménye szerint amellett, hogy ez lehetőséget ad a pezsgő életet élő nemzetközi vitaközösségbe való bekapcsolódásra és egy racionálisabb vitakultúra meghonosítására Magyarországon, számos egyéb előnnyel is járhat: szívesebben jönnek vissza turistaként a külföldi résztvevők és ismerőseik, rokonaik.A brit parlamentáris vitaforma lényege, hogy 4 darab 2 fős csapat ül le az asztalhoz egy házelnök és egy vagy több segítő bíró jelenlétében. Négy pozíció van: nyitó kormány, nyitó ellenzék, záró kormány, záró ellenzék. Az aktuális indítványt (pl. A kormány betiltaná az abortuszt.) – miután mindegyik csapat megtudta, hogy milyen pozíciót tölt be a vita során – kihirdeti a bíró, majd a résztvevők tizenöt perc felkészülési időt kapnak. A különböző pozícióban lévő csapatok ez alatt nem beszélhetnek egymással: például a nyitókormány két tagja (miniszterelnök és miniszterelnök-helyettes) csak egymással beszélhetik meg az aktuális témát, a záró kormány tagjaival nem.
Mikor az idő letelt, a házelnök megnyitja a vitát és egyesével, meghatározott sorrendben felszólítja a „képviselőket”. A kormánypárt miniszterelnöke kezd, majd az ellenzéki vezető folytatja, aztán a kormánypárt második tagja és így tovább – felváltva szólalnak fel és érvelnek egymás ellen. A beszélőknek általában hét perc áll rendelkezésükre az érvek kifejtésére és az ellenérvek megcáfolására. E közben a másik oldal képviselői apellálhatnak, kérdéseket tehetnek föl, feltéve, hogy a beszélő szót ad nekik. A vitát az ellenzék utolsó tagja zárja, majd a házelnök és a bírók visszavonulnak döntéshozásra. Általában rangsorolják a csapatokat és az egyéni beszédeket pedig pontozzák, de mindenki kap személyes visszajelzést is a fejlődés érdekében.
A verseny során a résztvevők kétfős csapatokban, angol nyelven, különböző aktuális témákról vitáznak, miközben bírók pontozzák érveik helyességét, előadói képességüket és szónoki technikájukat. A döntőbe jutott csapatok a Corinthia Hotel dísztermében, kamerák előtt mutatják be tudásukat.
„Magyarországon csak egy magyar vitaklub van, ami szeptemberben alakult a Corvinuson, ezen változtatni kell.” – mondta Varga Márton, főszervező. Véleménye szerint probléma, hogy Magyarországon rengeteg fiatal nem mer közönség előtt beszélni: ez egy interjúszituációban hatalmas hátrányt jelenthet. Például a Corvinus Vitaklubban a résztvevők minden héten gyakorolnak a versenyekre, ezáltal nagy előnyre tehetnek szert a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben is.