Közel hét és félmillió forintot gyűjtöttek össze három hónap alatt akadémikusok, az MTA tudományos osztályai és kutatóintézetei olyan erdélyi, falusi és szórványterületekről származó, nehéz körülmények között élő, de tehetséges diákok támogatására, akik e segítség nélkül nem tudnák elvégezni a középiskolát.
Mint a Magyar Tudományos Akadémia honlapján olvasható, 2003-ban jött létre É. Kiss Katalin akadémikus és Péntek János, az MTA kolozsvári külső tagja kezdeményezésére a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület.A korábban támogatott diákok közül már négyszázan sikeresen érettségiztek, háromnegyedüket pedig az egyetemre is felvették. A program keretében jelenleg 283-an kapnak ösztöndíjat. Az eddigi 455 támogató között több olyan kutató is van, aki gyermekként szintén faluról, nehéz körülmények közül indult el tudományos pályáján.
Tavaly novemberben intézett felhívást a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület, majd három hónap alatt 7 millió 380 ezer forint gyűjt össze, ez hatvanegy és fél évnyi ösztöndíjnak megfelelő összeg.
„A novemberi felhívás nyomán eddig nyolcvan hazai és külföldi magyar kutató jelentkezett családjával együtt támogatónak. Az MTA tudományos osztályai közül a Biológiai Osztály különösen aktív volt. Köztestületi tagjai közül húszan vállaltak szerepet új résztvevőként a programban. Az Akadémia kutatóintézet-hálózatából az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében talált leginkább meghallgatásra a kérés: az ott dolgozók közül tizenketten döntöttek úgy, hogy adományukkal hozzájárulnak az ösztöndíjas tehetségmentéshez” - emeli ki az MTA honlapja.
A havi tízezer forintos ösztöndíjra olyan diákok pályázhatnak, akik igazolják, hogy családjukban az egy főre eső jövedelem nem éri el a létminimumot, és kitűnő vagy jeles tanulók.
„A legutóbbi felmérés szerint az ösztöndíjasok családjában az egy főre eső átlagos havi jövedelem száznyolcvan lej, körülbelül tizenkétezer forint, miközben a bejárás vagy a kollégiumi lakhatás átlagos havi költsége mintegy kétszáz lej. A pályázatokat tanárokból, egyetemi oktatókból álló kuratórium rangsorolja. A szülők szerződésben vállalják, hogy gyermeküket magyar tannyelvű iskolában taníttatják tovább, és az ösztöndíjat kizárólag a gyermek szükségleteire költik” - hangsúlyozza az Akadémia hírportálja.
A sikeres érettségi után az ösztöndíj abban a formában, ahogyan addig kapták a fiatalok, megszűnik. Sokuk kezét azonban ezt követően sem engedik el a támogatók. Az úgynevezett Barátság Program keretében az adományozók jelenleg is több mint nyolcvan, többségében immár egyetemi hallgató tanulmányait segítik az egyesületen keresztül.
Forrás: MTI