„Az van, hogy a humoristák nem úgy alakulnak ki, hogy egyik napról a másikra elénekled valaki más dalát és sztár vagy, hanem éveken keresztül építed ezt, és tulajdonképpen kiforrassz. Saját bőrödön próbálgatod, s amikor megtalálod az összhangot önmagaddal és a közönséggel, akkor befutsz” – fogalmazza meg a legegyszerűebben a Szomszédnéni Produkciós Iroda tagja, Bálint Ferenc (Béfé), aki Tóth Szabolccsal (Téesz) együtt kilencedik éve szervezi az Erdélyi Humorfesztivált. Béfével készítettünk interjút. Nem mindig komolyan.
Kilencedik alkalommal hirdette meg az Erdélyi Humorfesztivált a Szomszédnéni Produkciós Iroda. Erdély legjobb amatőr humoristáját keresitek, idén némi változással. Miben is áll ez a változás?A humorfesztivál pályázatában van a legtöbb változás: eddig úgy volt, hogy a Hetek versenyében, vagyis a döntőben hét amatőr humorista küzdött az 1000 lejes fődíjért. Ezentúl nincs ez a korlát, annyi humorista fog küzdeni, amennyi minőségi produkciót nyújt. Ha négyen lesznek, akkor négyen, ha nyolcan lesznek, akkor nyolcan versenyeznek majd.
Eddig nehézséget okozott ez a Hetek versenye?
Igen, mert volt úgy, hogy vagy többen voltak, akik minőségi humorral jöttek, s valakit ki kellett szórni a szám miatt. Vagy épp kevesebben voltak, s ezért egy-két töltelékembert be kellett tenni, mert ez a szám ott volt. Ezt most eltöröltük.
Kiket vártok, milyen jelentkezőket?
Olyan embereket, akik nem csak arra az öt percre lesznek viccesek, amit a mikrofon előtt töltenek, hanem belőlük ered a humor. Amúgy mi a humorban keressük az X-Faktort. Fontos, azonban, hogy az X-Faktorral ellentétben, mi csak „saját dalokat” fogadunk el, tehát nem lehet másnak a poénjaival jönni. A saját poénjaidat kell előadd, de szerencsére nem kell olyan jó hangon. Szóval annak, akit érdekel: verseny@humorfeszt.ro címen lehet jelentkezni.
Nehéz ez? Erdélyben humoristának lenni…
Hát nem nehéz, mert néha kiutazom Pestre, meg Brüsszelben is vannak fellépéseim (ő sem bírja nevetés nélkül). Mi ezt szeretjük csinálni. Mi tulajdonképpen a hobbinkból élük, úgyhogy nekünk nagyon könnyű. Ha nem lenne humorunk, vagy nem szeretnénk csinálni, akkor nehéz lenne.
Hogyha végigtekintesz az elmúlt nyolc éven, szerinted ki az, aki igazán befutott a Humorfeszt kínálatából?
Két nevet tudnék mondani: Felméri Péter és Zsók Levente. Ők már mind a ketten ott vannak a Showder Klub műsorában is. A Showder Klub számít most a humor etalonjának magyar nyelvterülten. Úgyhogy ott kell lenni, s akkor jegyeznek, mint humorista. Felmérin és Zsókon kívül még van két-három humorista, aki még próbálgatja a szárnyát. Két-három év múlva szerintem nekik is lesz helyük a műsorban. Az van, hogy a humoristák nem úgy alakulnak ki – szintén visszatérek az X-Faktoros analógiára –, hogy egyik napról a másikra elénekled valaki más dalát és sztár vagy, hanem éveken keresztül építed ezt, és tulajdonképpen kiforrassz. Saját bőrödön próbálgatod azt, hogy milyen poén működik, milyen előadásforma működik, s akkor, amikor megtalálod az összhangot önmagaddal és a közönséggel, akkor befutsz.
Nektek hány év kellett ehhez?
Nyolc (ismét nevet).
Na de komolyan: a Humorfeszitvál előtt is léteztetek…
2001-ben alakultunk, ismertek lettünk először inkább az egyetemista körökben, a fiatalok között, aztán a tévé hozta meg azt az áttörést, hogy többen megismertek. A magyarországi tévé természetesen.
Merthogy itthon nem lehet amúgy ismertté válni?
Itthon szerepeltünk a Bukaresti Magyar Adásban, a Kolozsvári tévében, még az Erdély FM-nél is. Semminek nem volt igazából hatása.
S most van az, hogy látnak a tévében és felismernek?
Igen, igen. S mondják, hogy te vagy az a vicces csávó a tévéből, Szabolcs. Szabolcsnak meg mondják, hogy Ferenc.
Nem tudnak megkülönböztetni?
Nem, nem. Egyszer mondták nekem, hogy olvasták a könyvemet, amit persze Szabolcs írt, és persze rajta van az ő arca is. Nehéz megkülönböztetni így. De úgy van ez, hogy ha pozitív a kritika, akkor én bevállalok bármit, tőlem Kormos Anettnek is hívhatnak, ha dicsérnek. És ha negatív, akkor azt bevállalja Téesz.
Ismered most már a magyarországi humoristákat, mi a véleményed róluk? Fogunk-e oda fejlődni, és egyáltalán kell-e nekünk odafejlődni?
Mivel ebben a szakmában mozgunk, úgy erdélyi humoristák, mind magyarországi humoristák, ezért óhatatlanul barátságok alakultak ki. Ez azt jelenti, hogy igazán objektíven nem tudjuk megítélni egymás humorát. Talán éppen ezért, én jó véleménnyel vagyok mindenkiről.
Olyant csináltok Téesszel, ami csak rátok jellemző. Van ennek valamiféle műfaji megjelölése?
Nincs. Vicces legyen az az alapelv, aztán egy kicsit szomszédnénis. Műfajteremtőek szeretnénk lenni.